Debata w Dramatycznym

"Polityka i wolność"

W związku z premierą sztuki "Rzecz o banalności miłości" Savyon Liebrecht w przekładzie Michała Sobelmana i reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego, która odbędzie się 10 stycznia 2014 na Małej Scenie im. H. Mikołajskiej, Teatr Dramatyczny organizuje debatę pod hasłem "Polityka i wolność". Tematem przewodnim dyskusji będą intelektualiści "zainfekowani" ideologiami totalitarnymi w kontekście Hanny Arendt i Martina Heideggera, czyli bohaterów sztuki Liebrecht.

W debacie wezmą udział m.in. izraelska pisarka Savyon Liebrecht, tłumacz literatury hebrajskiej Michał Sobelman, antropolożka kultury i religioznawczyni prof. Joanna Tokarska-Bakir, dr Karolina Wigura socjolożka, szefowa działu "Temat tygodnia" w internetowym tygodniku idei "Kultura Liberalna" oraz w roli moderatora Adam Szostkiewicz - publicysta tygodnika "Polityka", tłumacz m.in. napisanej przez Arendt książki: "Eichmann w Jerozolimie: rzecz o banalności zła".

Debata odbędzie się 13 stycznia o godz. 19.00 w Cafe Kulturalnej przy Teatrze Dramatycznym.

Wstęp wolny.

Savyon Liebrecht - autorka m.in. sztuk: "Rzecz o banalności miłości", "Po chińsku do ciebie mówię", "Ruchele wychodzi za mąż" czy "Pustynne jabłka". Urodziła się jako Sabina Sosnowski w 1948 r. w Monachium, w rodzinie polskich Żydów ocalałych z Holokaustu, którzy w 1950 r. przeprowadzili się do Izraela. Ukończyła wydział filozofii na Uniwersytecie w Tel Awiwie, pracowała jako dziennikarka, a w 1986 r. zadebiutowała zbiorem opowiadań. W 1987 roku otrzymała nagrodę im. Altermana, zaś w 2002 nagrodę miasta Rzym. Ostatnio pisze głównie sztuki teatralne, które odnoszą sukcesy również poza Izraelem, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Niemczech, Szwecji, Finlandii, a nawet w Chinach. Czterokrotnie otrzymała zaszczytny tytuł "dramaturga roku" w Izraelu. Sztuki autorki to impresje na temat jej duchowych przeżyć jako przedstawicielki drugiego pokolenia po Holokauście i pierwszego, które może mówić o sobie - Izraelczycy. Pamięć o Zagładzie oraz konflikt postaw między wierzącymi a ateistami - są bliskie również polskiemu czytelnikowi. Duże znaczenie w twórczości Liebrecht mają kobiety, dążące do zrozumienia wpływu fatalnych wydarzeń historycznych na ich życie oraz rodzin, w których dorastały.

Joanna Tokarska-Bakir - prof. zw. dr hab. Jest antropolożką kultury i religioznawczynią. Studiowała na Wydziale Polonistyki i Historycznym UW. Pracuje w Instytucie Slawistyki PAN. Kieruje pracownią "Archiwum Etnograficzne" (www.archiwumetnograficzne.edu.pl), obejmującej systematyczne etnograficzne badania południowo-wschodniej Polski w zakresie pamięci o Żydach i Holokauście. Zajmuje się antropologią hustoryczną, w tym przede wszystkim problematyką pogromów antyżydowskich, etnografią Zagłady, antropologią piętna. Laureatka nagrody "Res Publiki Nowej" za najlepszy esej roku 2001, Nagrody YIVO im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej za rok 2007, Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za rok 2010. Autorka m.in. "Rzeczy mgliste. Eseje i studia" (Pogranicze: Sejny 2004), "Legendy o krwi. Antropologia przesądu" (WAB: Warszawa 2008), "Okrzyki pogromowe. Szkice z antropologii historycznej Polski lat 1939-1946" (Czarne: Wołowiec 2012). Stypendystka A.W. Mellona, A. von Humboldta, S.C.Davis Center for Historical Studies, Princeton University. Ostatnio uzyskała Marie Curie Fellowship w Institute for Advanced Study w Princeton (2013-2015).

Karolina Wigura - dr, szefowa działu "Temat tygodnia" w internetowym tygodniku idei "Kultura Liberalna". Studiowała socjologię, filozofię i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Adiunktka w Instytucie Socjologii UW. Stypendystka m.in. BAYHOST, German Marshall Fund, Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu i Narodowego Centrum Nauki. Opublikowała książkę "Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki" za którą otrzymała nagrodę im. Józefa Tischnera (2012). Laureatka nagrody Grand Press za wywiad z Jürgenem Habermasem "Europę ogarnia śmiertelny bezwład" (2008). Interesuje się europejską kulturą pamięci, teorią i praktyką liberalizmu oraz tematyką niemiecką.

Michał Sobelman - od 1993 rzecznik prasowy ambasady Izraela w Polsce, historyk, publicysta, scenarzysta filmów dokumentalnych, tłumacz literatury hebrajskiej. Współautor samouczka języka hebrajskiego. W latach 2008-2009 redaktor naczelny miesięcznika "Słowo Żydowskie." W 1969 r. wyemigrował do Izraela, gdzie ukończył historię i slawistykę na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W latach 1981-1992 był pracownikiem naukowym tej uczelni oraz współpracownikiem Instytutu Yad Vashem.

Adam Szostkiewicz - publicysta, tłumacz literatury anglojęzycznej, komentator ,,Polityki'' od 1999 r. Wcześniej przez dziesięć lat redaktor i publicysta ,,Tygodnika Powszechnego''. Przetłumaczył na polski m.in. najsłynniejszą książkę Hanny Arendt ,,Eichmann w Jerozolimie. Rzecz o banalności zła''.

(-)
Materiał Teatru
10 stycznia 2014

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...