Debaty i spektakle związane z historią

30. Medzinárodný Festival Divadelná Nitra

4 października w ramach festiwalu Divadelna Nitra można było wziąć udział w dwóch debatach – jednej porannej, drugiej późnowieczorna – jedna dotycząca m.in. spektaklu „Borodac albo Trzy Siostry" granego poprzedniego wieczoru, druga – idiomu festiwalu, czyli transcendencji.

W międzyczasie można było zobaczyć dwa spektakle – „Lebensraum" w reżyserii Kateřiny Quisovej z teatru LAB działającego przy szkole teatralnej w Bratysławie.

Spektakl był pewnego rodzaju fikcją polityczną oparta na dramacie Israela Hotovitza z 1999 roku, która w ironiczny sposób rozważa, co stałoby się, gdyby niemiecki rząd zaprosił do swojego państwa sześć milionów Żydów.

Kolejnym spektaklem-filmem był „Eyewitness", który wyreżyserował Jiří Havelka w praskim Teatrze Narodowym, który przepracowywał temat masowych zbrodni popełnianych na cywilach tuż po zakończeniu II wojny światowej. „Eyewitness" oparty został głównie na zarejestrowanych w sądzie wypowiedziach ludzi, którzy byli związani z jedną z nocy, w trakcie której popełniono zbrodnię.

Jak widać, były to trudne i prowokujące tematy – razem z kolegami i koleżankami rozmawialiśmy o tych przedstawieniach jeszcze długo po ich zobaczeniu.

Ewa Mazgajska
Dziennik Teatralny Nitra
5 października 2021

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia