Debiut telewizyjny Krystiana Lupy

"Wariat i zakonnica" w TVP Kultura

"Wariat i zakonnica" Krystiana Lupy w TVP Kultura

TVP Kultura zaprasza dziś o 20.00 na spektakl „Wariata i zakonnicy" Witkacego w reżyserii Krystiana Lupy. Premiera przedstawienia odbyła się 20 stycznia 1978 roku i była debiutem telewizyjnym reżysera. W spektaklu wystąpili m.in. Bogdan Koca, Janina Szarek, Zygmunt Bielawski i Erwin Nowiaszek.

„Wariat i zakonnica" rozpoczyna retrospektywę telewizyjnych przedstawień Krystiana Lupy. Co miesiąc TVP Kultura będzie przypominać kolejne realizacje - w maju „Kuszenie cichej Weroniki", a w czerwcu „Hannę Wendling". Po wakacjach cykl będzie wznowiony.

W spektaklu groteska miesza się z życiowym tragizmem. Bohaterowie cierpią i przeżywają własne tragedie, a jednocześnie wygłaszają "witkacowskie" uogólnienia o życiu i sztuce. Bohater, artysta, walczy z obłędem, który jednak pozwala mu doświadczyć uczuć metafizycznych i zachować indywidualność w opanowanym przez technologie świecie.

reż. Krystian Lupa wyk. Bohdan Koca (Mieczysław Walpurg), Janina Szarek (siostra Anna), Janina Zakrzewska (siostra Barbara), Zygmunt Bielawski (dr Burdygiel), Erwin Nowiaszek (dr Grun), Andrzej Mrozek (profesor Waldorff)

Wojciech Majcherek
TVP Kultura
7 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...