Decyzja w sprawie dyrektora Teatru Słowackiego

"Nie posłuchałem marszałka z PiS"

Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Słowackiego w Krakowie, został uniewinniony przez Regionalną Izbę Obrachunkową. To na razie nie oznacza jednak końca zamieszania z próbami pozbawienia go stanowiska. — Cały czas jestem smutnym rekordzistą — mówi Onetowi Głuchowski, wspominając zarzuty polityka PiS.

Krzysztof Głuchowski został uniewinniony przez Regionalną Izbę Obrachunkową po zarzutach o "naruszenie dyscypliny finansów publicznych".

Sprawa sięga 2021 r., gdy kontrowersje wywołał spektakl "Dziady", nazwany przez ówczesnego ministra edukacji "dziadostwem"
"Wulgaryzacją sceny" miało być także zorganizowanie w teatrze koncertu Marii Peszek.

— To, co się dzieje, jest nielegalne, próbuje się mnie ukarać za decyzje artystyczne — mówi Onetowi Głuchowski
Więcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej Onetu.

Oskarżenia wobec Krzysztofa Głuchowskiego, który pełni funkcję dyrektora artystycznego i naczelnego Teatru im. Juliusza Słowackiego, zostały wysunięte niedługo po tym, gdy przedstawiciele rządu krytykowali spektakl "Dziady" w reżyserii Mai Kleczewskiej, nawiązujący do nastrojów politycznych w Polsce.

Decyzja w sprawie Krzysztofa Głuchowskiego z Teatru Słowackiego
O przedstawieniu głośno zrobiło się po wypowiedzi byłej kuratorki Barbary Nowak. Później ówczesny minister edukacji Przemysław Czarnek nazwał je "dziadostwem".

Dyrektor mierzył się z zarzutami o "wulgaryzację sceny" w związku z koncertem Marii Peszek. Zarzucano mu także m.in. "naruszenie dyscypliny finansów publicznych względem pracowników podległych dyrektorowi". W teatrze trwały kontrole, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego miało wycofać się z obiecanej współpracy ze sceną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

— Formalnie niestety nic się u mnie nie zmieniło. Nadal trwa procedura odwoławcza. Teraz ruch należy do pana marszałka, który wielokrotnie powtarzał, że uzależnia ją od wyniku Regionalnej Izby Obrachunkowej. Cały czas jestem smutnym rekordzistą, bo właśnie minął 700 dzień bezprawnej procedury odwoławczej – mówi Onetowi Krzysztof Głuchowski.

— Nie popełniłem wykroczenia czy przestępstwa, więc wynik mógł być tylko jeden. Gdybym, tak jak sugerował Głównej Komisji Orzekającej pan marszałek z PiS Witold Kozłowski, zrobił przetarg na sprzątanie w czasie pandemii koronawirusa, to zmarnowałbym publiczne środki. Nie złamałem dyscypliny finansów, oszczędzając pieniądze i zachowując miejsca pracy w bardzo trudnym pandemicznym okresie. Nie było żadnych dowodów na moje rzekome przewinienia – podkreśla dyrektor Teatru Słowackiego w Krakowie.

Teatr czeka na wyjaśnienia. Najlepsze spektakle i najważniejsze wydarzenia 2023 r.

— W ustawie wyraźnie jest napisane, że dyrektora w czasie trwania kadencji można odwołać, gdy popełni przestępstwo. A moim "przestępstwem" było wystawienie niewygodnych dla PiS "Dziadów" oraz zorganizowanie koncertu Marii Peszek, która rzekomo "zwulgaryzowała naszą scenę". To, co się dzieje, jest nielegalne, próbuje się mnie ukarać za decyzje artystyczne.

Czy będzie kandydował w kolejnym konkursie (niedawny został unieważniony), by kontynuować kierowanie Teatrem Słowackiego po końcu obecnej kadencji 31 sierpnia 2023 r.?

— Konkurs powinien odbyć się teraz. Na przełomie maja i czerwca będzie na niego za późno, zważywszy na wiosenne wybory samorządowe. Ciągle czekam i nigdzie się nie wybieram – odpowiada Głuchowski.

Dawid Dudko
Onet Kultura
24 stycznia 2024

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia