Defilada postaci

"Zmierzch" - reżyseria: Mariusz Grzegorzek - Teatr Studyjny PWSFTviT w Łodzi

Akcja "Zmierzchu" rozgrywa się na początku XX wieku w Mołdawiance - na przedmieściach Odessy. Stary Mendel Krzyk kocha się w młodej dziewczynie. Jego synowie - spadkobiercy - nie zamierzają tolerować romansu ojca.

Ten dramat „wydaje się być dziełem autentycznego geniuszu” jak pisał tłumacz Jerzy Pomianowski. „[Zmierzch] należy niewątpliwie do arcydzieł literatury scenicznej. Klarowność akcji i konfliktów, charakterów i stylu jest uderzająca. Nie ma co szukać tu tonu i klimatu znanego ze sztuk należących do gatunku dramatu rodzinnego. Przerasta chyba wszystkie znane mi dzieła tego rodzaju.”
„Zmierzch” jest imponującą barwnością i rozmachem uczuć defiladą postaci – starców i młodych, zabijaków i świętych, przekupni, ludzi interesu i półświatka. 
„Zmierzch” to ćwiczenie na wyobraźnię duchową aktorów, ćwiczenie, które stawia pytanie – co mogę wydobyć z granej przeze mnie postaci” mówi o przedstawieniu w Teatrze Studyjnym reżyser spektaklu Mariusz Grzegorzek. „To dla młodych aktorów przejście przez swoisty poligon doświadczalny. Interesuje nas potęga wyobraźni, powołanie do życia różnych bytów, relacji międzyludzkich i światów. A w efekcie – oderwana od konwencji teatralnych metarzeczywistość”.

Premiera odbędzie się 2 października 2009 roku.

(-)
Materiały Teatru
22 września 2009

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia