Dell'arte w Dramatycznym

"Sługa dwóch panów" - reż. Tadeusz Bradecki - Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy

„Sługa dwóch panów", klasyka światowej komedii omyłek, to pierwsza premiera Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy w 2017 roku. Spektakl reżyseruje Tadeusz Bradecki, w roli Arlekina wystąpi Krzysztof Szczepaniak.

Commedia dell'arte w mistrzowskim wydaniu Carla Goldoniego. Motorem napędzającym intrygę jest Arlekin, który służąc dwóm panom jednocześnie miesza polecenia, zdradza sprawy wymagające dyskrecji i komplikuje bieg zdarzeń. Mamy tu wszystko, co najlepsze: tempo jak w rollercoasterze, wyraziste gesty, taniec, śpiew, skąpego Pantalone przemądrzałego Dottore i romantycznych kochanków.

Goldoni wywodzi się z kultury beztroskiego śmiechu. Z tej racji takie bezgrzeszne „nic nie jest tym, czym się wydaje", jak jego Sługa dwóch panów, to owej kultury powidok. A i przewodnik. Pozwala zwiedzić parę tras, lub raczej przepłynąć je gondolą. – pisze w programie spektaklu Jan Gondowicz.

Komedia dell'arte jest koncertem na aktorów-instrumenty. Jest w tym koncercie blacha, drzewo i perkusja: starcy, kochankowie i Arlekin. Albo jeszcze inaczej: partia marionetek, partia figurynek z porcelany i partia Arlekina. /Jan Kott w eseju Powrót Arlekina/
Premiera 27 stycznia 2017 na Scenie Gustawa Holoubka
Kolejne spektakle 28 i 29 stycznia 2017.

 

(-)
Materiał Teatru
13 stycznia 2017
Portrety
Tadeusz Bradecki

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...