Demitologizujące korespondencje sztuk

"Farinella & Chopin" - reżyseria: Natalia Babińska - Collegium Nobilium

Absolwenci i studenci najbardziej prestiżowych szkół teatralnych w Europie spotkają się latem w warszawskiej Akademii Teatralnej przy pracy nad spektaklem opartym na muzyce Fryderyka Chopina.

4 września odbędzie się premiera spektaklu Farinella & Chopin w Teatrze Collegium Nobilium. Twórcami i wykonawcami są absolwenci i studenci Akademii Teatralnej, Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, Royal Academy of Dramatic Arts i King\'s College w Londynie oraz słynnej londyńskiej szkoły mimów International School of Corporeal Mime Theatre de l\'Ange Fou, pielęgnującej tradycje Etienne Decroux. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Biura Kultury m. st. Warszawy.

Farinella, główna bohaterka doświadcza w życiu „punktu zero”, momentu podejmowania podstawowych decyzji życiowych, pragnienia przemiany i obawy przed nią. Wyjeżdża w podróż i pozostaje tylko przekroczyć próg drzwi mieszkania i zamknąć je za sobą. Powstrzymuje ją jednak lęk, jak również zawartość bagażu: jej bolesna przeszłość. Kobieta musi podciąć własne korzenie, aby wzbić się w upragnione niebo.

Cała struktura spektaklu, a także aktorzy prowadzą swoje role w korespondencji do rytmów, akcentów i nastrojów granej na żywo muzyki Fryderyka Chopina. Połączenie utworów Chopina z teatrem i obrazem jest zabiegiem uczynionym świadomie wbrew poglądom kompozytora. Organiczne zespolenie teatru i muzyki daje szanse na ukazanie twórczości nieznośnie zmitologizowanego kompozytora w sposób niekonwencjonalny, w nowym i oryginalnym świetle.

Pracę nad spektaklem prowadzi Natalia Babińska, która jest muzykiem oraz reżyserem pracującym zarówno w teatrze dramatycznym jak i w operze. Farinella & Chopin to poszukiwanie nowych, poetyckich i metaforycznych form scenicznego wyrazu obrazujących osobowość, emocje i relacje postaci. Podstawowym tworzywem spektaklu jest wystudiowany i precyzyjny ruch sceniczny, ekspresja ciała, gest i muzyka. Dzięki niezwykle różnorodnym umiejętnościom scenicznym wykonawców, przedstawienie czerpie z wynalazków teatru eksperymentalnego, pantomimicznego i performance.

(-)
Materiały Teatru
4 września 2009

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia