Derevo. Akhe. Wyrypajew - europejskie premiery

VI Avant Art Festival

Swoje spektakle zaprezentują Iwan Wyrypajew z Teatrem Praktika, Derevo - jeden z najsłynniejszych teatrów eksperymentalnych w Europie oraz Akhe - reformatorzy współczesnego teatru.

Kolejna odsłona festiwalu AVANT ART upłynie pod znakiem Rosji. Jednym z głównych nurtów, prócz muzyki, filmu i sztuki, będzie teatr. We Wrocławiu premierowe spektakle zaprezentują najsłynniejsze awangardowe teatry rosyjskie.

W pierwszy festiwalowy weekend, 6 października, zobaczymy premierowe przedstawienie Teatru Derevo pt. "Midwhite" oraz jedną z dwóch sztuk Teatru Akhe pt. "Gobo. Digital Glossary" (5 października).

Derevo należy do najsłynniejszych europejskich teatrów awangardowych. Teatr został założony w 1988 roku w Sankt Petersburgu przez Antona Adasinsky'ego. Od 1997 roku artyści teatru mieszkają i pracują w Dreźnie. Przedstawienia grupy, prezentowane na wszystkich kontynentach, należą dziś do klasyki współczesnego teatru eksperymentalnego. Spektakle Dereva, zawsze bezsłowne i oryginalnie, łączą różne style i teatralne tradycje: pantomimę, taniec współczesny, butoh, rosyjską awangardę, komedię dell' arte, klaunadę, performance, physical theatre i happening. Derevo wypracowało własny, ekstrawagancki styl narracji, pełen zaskakujących konceptów, fabularnej dezynwoltury, nieustannego balansowania między skrajnościami, wreszcie zdumiewającego swą perfekcją, oryginalnego aktorstwa.

Teatr Akhe to z kolei bez wątpienia jedna z najważniejszych grup teatralnych z Rosji, znana i doceniona nie tylko w kraju, ale też na scenach całego świata. Jej spektakle zadziwiają swoją oryginalnością i pomysłowością. Są umiejętnym i błyskotliwym mariażem happeningu, sztuk plastycznych, instalacji, wideoartu i fotografii. Bezkompromisowe i niezależne podejście do aktu tworzenia i samej materii scenicznej, łączące w sobie cechy tradycyjnego teatru, nowych mediów i sztuki galeryjnej sprawiło, że Akhe uznawany jest za jednego z reformatorów współczesnego teatru.

Spektakl Gobo. Digital Glossary to swoisty zestaw instalacji i mini-performance'ów, historii opowiadanych różnymi technikami i formami (od niemego kina do teatru cieni), ironicznie pokazujących postać "nieistniejącego bohatera współczesności", jednocześnie naiwnego i zranionego, patetycznego i zdesperowanego, sentymentalnego i nierozważnego.

Drugie przedstawienie Teatru Akhe obejrzymy w trakcie ostatniego weekendu festiwalowego, 12 października. Premierowy spektakl Enter Face Lab to opowieść o twarzy, laboratorium odkrywające przed nami wszelkie funkcje i tajemnice jednej z najważniejszych części ludzkiego ciała, która stanowi wyjście do jakiejkolwiek komunikacji.

Ostatni festiwalowy weekend to również nowe przedstawienie Iwana Wyrypajewa i Cazimira Liskego pod szyldem Teatru Praktika (13 października). We Wrocławiu zobaczymy Sakhar - spektakl muzyczny, w którym Iwan Wyrypajew występuje aż w trzech rolach - autora tekstów, reżysera i aktora. Jest to jedno z pierwszych przedstawień zrealizowanych przez Wyrypajewa w moskiewskim Teatrze Praktika, gdzie od kwietnia tego roku pełni funkcję dyrektora artystycznego. W przedstawieniu oryginalne teksty Wyrypajewa w towarzystwie elektroakustycznej muzyki Cazimira Liskego zestawione zostaną ze znanymi popowymi hitami w nowatorskich, świeżych i zaskakujących aranżacjach, które nadadzą tym utworom zupełnie nowy sens. Sakhar to opowieść o współczesnym życiu i sztuce w konwencji rockowego koncertu. To traktat o nowoczesnej cywilizacji przedstawiony zarówno z dozą humoru, jak i smutku.

Sam Wyrypajew to słynny rosyjski aktor, dramatopisarz, scenarzysta oraz reżyser teatralny i filmowy. Jego dostosowana do nowych czasów buntowniczość, ujawniająca się w twórczości artysty, zyskała uznanie nie tylko w jego ojczystym kraju. Hołubiony w Polsce jest między innymi laureatem Paszportu Polityki w roku 2012 w kategorii Teatr. Przedstawienia Wyrypajewa zawsze zdobywały sympatię krytyków i publiczności, a jego filmy fabularne Euforia, Taniec Delhi, a w szczególności Tlen zyskały status kultowych.

TEATR AKHE

Teatr Akhe (Sankt Petersburg)

"Gobo. Digital Glossary" / 5 października

"ENTER FACE LAB" / 12 października, premiera

Teatr Derevo (Sankt Petersburg / Drezno)

"Midwhite" / 6 października, premiera

Teatr Praktika (Moskwa)

"Sakhar" Iwana Wyrypajewa i Cazimira Liskego / 13 października, premiera

Szósta edycja AVANT ART FESTIVAL to również muzyka, film, literatura i sztuka. We Wrocławiu zaprezentowane zostaną najciekawsze zjawiska muzyczne z Rosji, ale i spoza niej. We współpracy z Kinem Nowe Horyzonty odbędzie się 2. AVANT ART FILM - przegląd filmów o muzyce i sztuce. Planowana jest również debata dotycząca możliwości współpracy kulturalnej na gruncie europejskim z udziałem gości z Polski i zagranicy. Pełen program festiwalu poznamy wkrótce.

Więcej informacji na www.avantart.pl oraz www.facebook.com/AvantArtFestival

(-)
Materiał Teatru
8 sierpnia 2013
Portrety
Iwan Wyrypajew

Książka tygodnia

Starożytny teatr i dramat w świetle pism scholiastów. Leksykon
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Katarzyna Chiżyńska, Jadwiga Czerwińska, Małgorzata Budzowska

Trailer tygodnia