Dialog między generacjami

14. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek - "Katowice - Dzieciom": 28 września - 1 października 2022

Po czteroletniej przerwie wraca Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Katowice Dzieciom. Jego 14 odsłona odbędzie się w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w dniach od 28 września do 1 października 2022.

Festiwal ma charakter międzynarodowego konkursu; wezmą w nim udział przedstawienia dla dzieci i młodzieży, zrealizowane przez reżyserów młodego pokolenia, których debiut zawodowy przypada nie wcześniej niż w roku 2005. Myślą przewodnią tegorocznej edycji będą relacje międzypokoleniowe; do udziału w Festiwalu Komisja Kwalifikacyjna wybrała (spośród ponad 50 zgłoszeń) inscenizacje, które – odwołując się w rozmaity sposób do dialogu między generacjami dzieci, młodzieży i dorosłych – zachęcają do refleksji nad źródłem konfliktów czy izolacji oraz budowaniem więzi pomiędzy osobami z różnych pokoleń.

W ciągu czterech dni wystąpią zespoły z Litwy, Niemiec, Słowacji i Węgier oraz dziesięć teatrów polskich (w tym gospodarze). Zobaczymy spektakle wykorzystujące klasyczny teatr lalek, a także jego nowoczesne, czasem eksperymentalne formy, jak wirtualny „Król elfów" wg ballady Johanna Wolfganga von Goethego z niemieckiego Puppentheater Zwickau. Będziemy go oglądać na obrotowych fotelach w okularach 360 stopni! Na pewno wzbudzi ogromne zainteresowanie, bo nie był do tej pory pokazywany w Polsce. Podobnie jak „Dziennik Jakuba" z Kowna, który swoją premierę miał krótko przed końcem sezonu i został zakwalifikowany w ostatniej chwili.

W Galerii Ateneum – po raz pierwszy w Katowicach – zaprezentowane zostaną prace laureatów kilku edycji Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub formy teatralnej ANIMATUS.

Pojawią się również akcenty edukacyjne, zaplanowano bowiem warsztaty rodzinne oraz teatralno-plastyczne inspirowane wybranymi spektaklami.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego oraz Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy. Patronuje mu też Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Renata Chudecka
Śląski Teatr Ateneum
5 września 2022

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia