Diament wśród złotych operetek

"Zemsta nietoperza" - reż. Giorgio Madia - Teatr Wielki w Łodzi

Muzyczne perełki, znakomite libretto, salonowe intrygi i komedia omyłek. Od 13 stycznia 2018 w repertuarze Teatru Wielkiego w Łodzi króluje „Zemsta nietoperza" Johanna Straussa II.

Dzieło, które uważa się za arcydzieło gatunku wyreżyserował Giorgio Madia – światowej renomy artysta, doskonale znanym łódzkiej publiczności, autor znakomitych scenicznych realizacji jak choćby „Opowieści Hoffmanna" czy skrzącego dowcipem baletu „Kopciuszek".

– To dla mnie zaszczyt, że mogę wystawić jedną z najbardziej prestiżowych pozycji operetkowych, gdzie akcja jest pełna nonszalancji, przepełniona wdziękiem i zapachem tych wspaniałych czasów walca – mówi Giorgio Madia. – „Zemsta nietoperza" Johanna Straussa to diament wśród tak zwanych złotych operetek, który wyznacza standardy – nigdy później już nieosiągnięte – dla operetki wiedeńskiej późnego XIX wieku. Bogactwo języka muzycznego Straussa, wspaniała instrumentacja, gdzie każdy z utworów jest hitem okazały się niezwykle inspirujące – dodaje artysta.

Johann Strauss pokazał w „Zemście" swoje wielkie poczucie humoru, instrumentacyjny dowcip i muzyczną charakterystykę postaci – bohaterów, którzy w tej arcyzabawnej, ale wcale nie nonsensownej układance zdarzeń i charakterów, dwoją się i troją, by wprowadzić widza w jak najlepszy nastrój.

– Jestem zauroczony tymi wszystkim namiętnościami, znajdującymi swoja kulminację w zabawnym szaleństwie „Zemsty". Lekkość, sentymentalność, ironia... To przecież uniwersalne, ponadczasowe elementy stanowiące kwintesencję operetki! Na każdym kroku przypominają mi się słowa: „wino, kobiety i śpiew" – podkreśla Giorgio Madia.

Inscenizacja Teatru Wielkiego, obok reżysera i kompozytora, ma jeszcze dwa dodatkowe atuty: mistrza Juliana Tuwima, autora polskiego przekładu libretta oraz znanego z maestrii dyrygenckiej i poczucia humoru Tadeusza Kozłowskiego. Ponadto „Zemsta nietoperza" to przecież barwna lista przebojów, z których każdy jest muzycznym i wokalnym skarbem, okazją dla wirtuozowskich popisów dla wykonawców. W najbliższych spektaklach będzie można usłyszeć: Joannę Woś, Dorotę Wójcik, Tomasza Raka, Andrzeja Kostrzewskiego, Joannę Moskowicz, Aleksandrę Borkiewicz, Przemysława Reznera, Arkadiusza Anyszkę, Krzysztofa Marciniaka, Dawida Kwiecińskiego, Dariusza Macheja, Grzegorza Szostaka, Agnieszkę Makówkę, Bernadettę Grabias, Zenona Kowalskiego, Marcina Ciechowicza, Patrycję Krzeszowską, Aldonę Orzeł-Sztabińską, Andrzeja Gałłę. Autorką scenografii jest Yoko Seyama, a kostiumów Alexander Mudlagk.

- Nasz najnowszy spektakl jest przede wszystkim efektem nieograniczonej wyobraźni i poczucia humoru jego realizatorów. Jestem przekonany, że wraz z plejadą naszych artystów, zapewni on państwu wiele estetycznych doznań, wspaniałą zabawę i niezapomniane wrażenia artystyczne – mówi dyrektor Teatru, Krzysztof Marciniak.

„Zemstę nietoperza" można zobaczyć w Teatrze Wielkim w Łodzi: 26, 27, 28 i 31 stycznia oraz 16, 17, 18 lutego 2018. Bilety w cenie od 25 zł można nabyć w kasach teatru oraz na stronie www.operalodz.com

Emilia Rzeźnicka
Materiał Opery
27 stycznia 2018
Portrety
Giorgio Madia

Książka tygodnia

Aurora. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy. Sztuki finałowe 2024
Teatr Polski w Bydgoszczy
red. Davit Gabunia, Julia Holewińska, Agnieszka Piotrowska

Trailer tygodnia