Dla artystów

Wystawa "Kaliskie debiuty" - 51. Kaliskie Spotkania Teatralne

Około 150 aktorów, 50 reżyserów oraz 40 scenografów i kompozytorów było związanych po wojnie z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Między innymi tym artystom poświęcono otwartą w sobotę ekspozycję "Kaliskie debiuty"

- Teatr w Kaliszu od początku istnienia był miejscem sprzyjającym debiutom - twierdzi kierownik literacki teatru, prof. Małgorzata Leyko.

Jak poinformowała, już w czasie drugiego kaliskiego sezonu Wojciecha Bogusławskiego debiutował tu Bonawentura Kudlicz (1780-1848). Wprawdzie Kudlicz wystąpił jako muzyk, ale rozpoczęło to wielką karierę jednego z najsłynniejszych odtwórców ról fredrowskich. Na kaliskiej scenie występował ponownie (1823,1824) już jako aktor u szczytu sławy.

Żadnych wątpliwości nie budzi natomiast debiut córki Bogusławskiego - Rozalii (1786-1866), która wystąpiła w Kaliszu 4 czerwca 1802 r. w komedii "Zabawa, czyli życie bez celu" F. Oraczewskiego.

Po wojnie zagrali w Kaliszu m.in. Konrad Swinarski, Rudolf Zioło, Anna Augustynowicz, Tadeusz Słobodzianek, Wojciech Siemion, Jerzy Satanowski, Elżbieta Starostecka, Dorota Kolak, Helena Łabonarska.

Na wystawie zgromadzono dokumentację fotograficzną z wybranych przedstawień, od "Żeglarza" Szaniawskiego w reżyserii Konrada Swinarskiego po "Plażę" Asmussena w reżyserii Rudolfa Zioło.

Ekspozycję można oglądać do końca roku.

PAP
11 maja 2011

Książka tygodnia

Trailer tygodnia