Dla dzieci z muzyką Grzegorza Turnaua

"Pinokio" - reż. Jarosław Kilian - Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

"Pinokio" będzie drugim spektaklem dla dzieci na deskach Teatru im. Słowackiego w Krakowie. Baśniową historię Carlo Collodiego reżyseruje Jarosław Kilian; premiera sztuki w niedzielę 12 kwietnia.

Jak powiedziała w środę Anna Burzyńska, kierownik literacki "Słowackiego", decyzja o wprowadzeniu do repertuaru krakowskiego teatru kolejnej, po "Czarnoksiężniku z krainy Oz", sztuki dla dzieci wynikła z wielkiego sukcesu, jaki odniosła ta pierwsza. Do tej pory spektakl obejrzało kilkadziesiąt tysięcy widzów - dzieci i dorosłych.

- Sukces "Czarnoksiężnika" przerósł nasze oczekiwania, w związku z tym do współpracy ponownie zaprosiliśmy trio, które za niego odpowiada: reżysera Jarosława Kiliana, projektantkę kostiumów Julię Skrzynecką i autora muzyki Grzegorza Turnaua - wyjaśniła Burzyńska. - To ekipa, która potrafi wyczarować magię na scenie - dodała.

Reżyser Jarosław Kilian przyznał, że dla niego "Pinokio" jest jednym z najwspanialszych mitów europejskiej kultury. - Pinokio to jest podróż każdego z nas, który rodzi się jako drewniany pajacyk, a nabierając życiowych doświadczeń, poznając świat, ucząc się empatii i miłości staje się człowiekiem. To dlatego ta opowieść porusza i ciągle jest dla nas ważna - mówił.

Reżyser zaznaczył, że w krakowskiej adaptacji baśni Collodiego wielką rolę pełni muzyka specjalnie skomponowana przez Grzegorza Turnaua. - To nie są tylko piosenki, ale też muzyka, które buduje przestrzeń dla tego, co chcemy opowiadać - ocenił.

Widowisko uatrakcyjni ponad 50 kostiumów zaprojektowanych przez Julię Skrzynecką oraz wciąż zmieniająca się scenografia Jarosława Kiliana.

W rolę Pinokia wcielił się Daniel Malchar, a Gepetta gra Rafał Dziwisz. W obsadzie znaleźli się też m.in. Lidia Bogaczówna (świerszcz gadający), Katarzyna Zawiślak-Dolny (wróżka) i Krzysztof Jędrysek (dyrektor cyrku).

(-)
Materiał Teatru
10 kwietnia 2015

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...