Dla miłośników sztuki operowej

"Nabucco" - reż. Laco Adamik - Opera Śląska w Bytomiu

Akcja dzieje się w Jerozolimie i Babilonie około roku 587 p.n.e.. Tytułowy Nabucco (Nabuchodonozor) podbija Judeę. Perypetie sercowe córek króla i walki stronnictw dworskich o wpływy są tłem dla przedstawienia wydarzeń będących początkiem „niewoli babilońskiej" Żydów. Nabucco to czwarte dzieło Verdiego, ale pierwsze, która przyniosło mu sławę i postawiło od razu w gronie najbardziej znanych kompozytorów.

Główny walor spektaklu to przebojowość muzyki; Va pensiero - wzniosła i piękna pieśń Żydów, słynny chór niewolników z trzeciego aktu, stała się nieoficjalnym hymnem Włoch i nawet dziś jest często bisowana. Niektórzy twierdzą, że dla tego jednego utworu nie można opuścić żadnego przedstawienia. Gromkimi brawami publiczność nagradza uwerturę oraz większość melodii - zarówno chóralnych, jak i arii czy duetów.

W Operze Śląskiej spektakl ten zajmuje pozycję zaszczytną; jest jedną z wiodących oper w jej repertuarze. W Polsce zaszczyt odkrycia „Nabucca" przypadł właśnie Operze Śląskiej. To tutaj było ono wystawiane od dnia premiery z 1983 roku i przez 23 lata nie schodziło nawet na jeden sezon z afisza! Nowa sceniczna realizacja opery Verdiego (premiera miała miejsce w maju 2007 r.) to wyjątkowy spektakl w reżyserii Laco Adamika i obowiązkowa „lektura muzyczna" dla wszystkich miłośników sztuki operowej.

Ceny biletów: 30 zł – 55 zł

Informacje i rezerwacje miejsc: Kasa biletowa Opery Śląskiej – tel. 32/39 66 815; 39 66 877; Dział Imprez i Reklamy Opery Śląskiej – tel. 32/39 66 808; 281 84 39; opera@opera-slaska.pl; bow-opera@opera-slaska.pl; www.opera-slaska.pl;

(-)
Materiały Teatru
6 listopada 2012

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia