Dla młodych i starych

"Przebudzenie wiosny" - reż. Łukasz Kos - Teatr Rozrywki w Chorzowie

Wiosna przyszła w tym roku do Teatru Rozrywki później niż zwykle, za to jej przebudzenie zapowiada się na mocne wydarzenie. Będzie dużo seksu, kontrowersyjnych tematów, młodzieńczej energii i muzyki niekoniecznie kojarzącej się z klasycznym musicalem

Przedstawienie powstało na podstawie dramatu Franka Wedekinda z 1891 r. Niemiecki pisarz został za tę sztukę odsądzony od czci i wiary. Poruszał w niej bowiem zagadnienia, które w ówczesnych Niemczech były tematem tabu, takie jak inicjacja seksualna, masturbacja, aborcja, gwałt, przemoc, samobójstwo czy homoseksualizm. Do 1906 roku wystawianie tej sztuki było w ojczyźnie Wedekinda zakazane. Później "Przebudzenie wiosny" cieszyło się już powodzeniem. Dopiero jednak przeniesienie go na deski Broadwayu pięć lat temu zapewniło mu rozgłos międzynarodowy. W 2007 roku musical Stevena Satera (scenariusz i teksty piosenek) i Duncana Sheika (muzyka) był nominowany do nagród Tony aż w 11 kategoriach, otrzymując ostatecznie 8 statuetek Tony, m.in. za najlepszy musical, choreografię, reżyserię, libretto i muzykę.

Nic więc dziwnego, że wykupieniem praw do wystawienia hitowego musicalu było zainteresowanych kilka teatrów w Polsce. Rozrywka okazała się najszybsza.

W Chorzowie obejrzymy "Przebudzenie wiosny" w przekładzie Michała Wojnarowskiego i reżyserii Łukasza Kosa - warszawiaka, absolwenta reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Choreografię do spektaklu stworzył Jarosław Staniek, mistrz breakdance, autor choreografii do filmów, spektakli fm.in. w Gliwickim Teatrze Muzycznym).

Jak przystało na spektakl traktujący o inicjacji, zarówno reżyser, jak i odtwórcy głównych ról właśnie przeżywają swój pierwszy raz z musicalem. Spośród aktorów najbardziej doświadczona jest 22-letnia Wioleta Malchar z Czechowic-Dziedzic, słuchaczka Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim, grająca Wendlę Bergman. Warszawiak Marek Molak, który wcieli się wpostać Melchiora, ma tylko 19 lat i za kilka dni maturę. Widzowie serialu "Barwy szczęścia" znają go z roli Huberta. Kamil Franczak z Nysy jest wokalistą zespołu rockowego Zero Procent.

- Nie mogę się doczekać, kiedy moi rodzice obejrzą ten spektakl. Wiem, że ich poruszy - mówi Wioleta Malchar. - Opowiada o sprawach ważnych dla dzieci i rodziców, ale bez wulgarności. Mam nadzieję, że będzie on katalizatorem rozmów o doświadczeniach seksualnych. O tym, o czym 100 lat temu się nie mówiło, i dzisiaj też ciężko się o tym rozmawia, zwłaszcza z własnymi rodzicami - dodaje młoda aktorka.

Katarzyna Pachelska
Polska Dziennik Łodzki
30 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki