Dla szczeglnie uzdolnionych

6. Ogólnopolskie Spotkania Konkursowe Młodych Tancerzy Bytom 2014

W dniach 23 do 27 czerwca 2014 roku odbędą się w Bytomiu Ogólnopolskie Spotkania Konkursowe Młodych Tancerzy. Organizatorem przedsięwzięcia jest Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu.

To już VI edycja Konkursu, którego organizację Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie powierzyło w tym roku bytomskiej szkole. Pierwszy odbył się w 2004 roku we Wrocławiu, a następne w Gdańsku (2006, 2008), w Warszawie (2010) i w Łodzi (2012).

Ideą odbywających się cyklicznie, co dwa lata spotkań jest rozwijanie i promowanie osiągnięć szczególnie uzdolnionych uczniów oraz wymiana doświadczeń pedagogicznych. Konkurs jest też promocją pięknej sztuki tańca. Najzdolniejsi uczniowie klas III i IV pięciu polskich szkół baletowych już wiele miesięcy przygotowują się pod okiem swoich pedagogów. W większości, po raz pierwszy w życiu poddają swój kunszt taneczny ocenie profesjonalnego Jury składającego się z pedagogów i wybitnych tancerzy.

Barbara Sier-Janik (przewodnicząca Jury, Przewodnicząca Sekcji Tańca i Baletu ZASP),
Elżbieta Mickiewicz (przedstawiciel środowiska baletowego, dawniej solistka baletu Opery Śląskiej i nauczyciel OSB w Bytomiu),
Kazimierz Cieśla (nauczyciel OSB Bytom),
Jolanta Rybarska (nauczyciel OSB Warszawa),
Swietłana Szarowa (nauczyciel OSB Łódź),
Irena Tarasiewicz (honorowy profesor oświaty, nauczyciel OSB Gdańsk),
Beata Wrzosek-Dopierała (nauczyciel OSB Poznań).

VI edycja Spotkań odbędzie się w salach baletowych Szkoły oraz na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu. 46 uczestników zgłoszonych do udziału w Konkursie rywalizować będzie w trzech etapach. I etap, to lekcje konkursowe prezentowane w sali baletowej, w poszczególnych kategoriach. Oddzielnie dziewczęta i chłopcy, oddzielnie uczniowie klasy III i IV. II i III etap odbędzie się na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu i będzie to prezentacja wariacji z klasycznego repertuaru baletowego, a następnie numeru tanecznego w dowolnej technice tanecznej.

Podumowaniem imprezy będzie Koncert Galowy z udziałem laureatów Spotkań Konkursowych i najzdolniejszych uczniów bytomskiej szkoły, który odbędzie się 27 czerwca o godz. 17.00 w Operze Śląskiej. Widzowie będą mogli jednak już wcześniej uczestniczyć w pokazach scenicznych, podczas II i III etapu, które będą się odbywały na scenie Opery Ślaskiej 25 i 26 czerwca, również o godz. 17.00.

Wsparcie widowni jest bardzo ważne dla młodych wykonawców a obecni w teatrze widzowie będą mogli, poprzez głosowanie wybrać laureata nagrody publiczności.

Janina Psiuk
Materiał organizatora
15 czerwca 2014

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia