Dlaczego słoniątko pyta "dlaczego"?

"Nieznośne słoniątko" - Teatr im. Andersena w Lublinie

"Dlaczego żyrafa ma dłuższą szyję od słonia?", "Co krokodyl jada na obiad?", "Dlaczego deszcz leci z góry?", "Dlaczego słoń ma tak długi nos?". Czy Ciebie albo Twoje dziecko nurtują takie pytania? Niestety, my nie znamy odpowiedzi. Odsyłamy po nie do Teatru Andersena, gdzie w sobotę odbędzie się premiera "Nieznośnego słoniątka" w reżyserii Jacka Malinowskiego.

"Nieznośne słoniątko", to bajka autorstwa Barbary Kościuszko, luźno oparta na motywach ze słynnej książki "Takie sobie bajeczki" Anglika Rudyarda Kiplinga. Książka literata noblisty zawierała kilka opowiastek, z których każda odpowiadała na inne pytanie, m.in. "Jak nosorożec nabawił się swej skóry", "Jak powstał garb wielbłąda", no i to fundamentalne dla naszej bajki - o pochodzeniu długiej słoniowej trąby. 

- To opowieść o dziecku w najtrudniejszym wieku, wieku trudnych pytań - mówi reżyser Jacek Malinowski. - Jest to też bajka na czasie, bo opowiada o problemach pedagogicznych, o których często się teraz dyskutuje, mianowicie, czy dawanie klapsów jest metodą wychowawczą, czy nie? 

Andersenowskie słoniątko nie różni się więc niczym od tego z historii Kiplinga. W wydanym po raz pierwszy w 1902 r. zbiorze opowiadań też pakowało się notorycznie w tarapaty. 

A wszystko przez ciekawość. 

- W każdej grupie szkolnej lub jakiejkolwiek innej znajdzie się ktoś, kto nie będzie bał się pytać - tłumaczy reżyser związany na co dzień z rzeszowskim Teatrem "Maska". - Takim kimś jest nasz bohater. Jego świat, tak jak u Rudyarda Kiplinga, jest światem zwierząt. W ten sposób łatwiej pokazać młodemu widzowi pewne, niekiedy brutalne zachowania. 

Urszula Pietrzak, która gra główną rolę mówi, że słoniątko nieźle zachodzi wszystkim za skórę, zwłaszcza na początku. - Ale to wcale nie z jego winy! Ono po prostu nie godzi się na kompromisy i wciąż zadaje pytanie "dlaczego?" - zapewnia. 

Na pytanie, czy słoniątko jest choć trochę podobne do jej innej roli - Pszczółki Mai, Pietrzak odpowiada, że bohater z trąbą jest od małego owada... mądrzejszy! 

- Słoniątko to raczej typ filozofa, który nie przestaje pytać, dopóki nie dostanie zadowalającej odpowiedzi - uważa aktorka. 

Autorem muzyki do spektaklu jest Antanas Jasenka, scenografią (która podobno zawiera ukryty przekaz!) zajęła się Giedre Brazyte. 

"Nieznośne słoniątko", premiera w sobotę, godz. 17.00. W niedzielę spektakl o 16.00

Paweł Franczak
Polska Kurier Lubelski
10 marca 2010

Książka tygodnia

ADAPTACJA. Skrzynka z narzędziami
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Marta Miłoszewska

Trailer tygodnia