Do osób, które przyjechały do Polski z Ukrainy

Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego

W związku z wojną toczącą się w Ukrainie teatry w województwie śląskim przygotowały pod patronatem Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego program rezydencji artystycznych.

Program rezydencji artystycznych. Do udziału w nim zapraszamy artystów teatralnych z Ukrainy. Program skierowany jest do osób, które przyjechały do Polski z objętej wojną Ukrainy, zarówno do kolektywów twórczych, jak i indywidualnych artystów: aktorek i aktorów, tancerek i tancerzy, reżyserek i reżyserów, choreografek i choreografów, dramatopisarek i dramatopisarzy, scenografek i scenografów, osób tworzących kostiumy, zajmujących się reżyserią świateł, produkcją spektakli, tworzeniem wydarzeń artystycznych, a także pedagogiką teatru. Na zgłoszenia przesyłane za pomocą formularza online, który dostępny jest na stronie internetowej Teatru Śląskiego, czekamy do 12 kwietnia 2022 roku.
Link do strony internetowej:

https://teatrslaski.art.pl/2022/03/31/%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%b3%d1%80%d0%b0%d0%bc%d0%b0-%d0%b4%d0%be%d0%bf%d0%be%d0%bc%d0%be%d0%b3%d0%b8-%d0%b0%d1%80%d1%82%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%bc-program-rezydencjalny/

Ewa Niewiadomska, przewodnicząca Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego, o programie rezydencjalnym: "Od pierwszego dnia wojny w Ukrainie teatry w całej Polsce niosą pomoc artystom pochodzącym z tego kraju. Ukraińscy twórcy należący do zespołów teatrów w województwie śląskim otrzymali wsparcie duchowe i materialne. Mogły na nie liczyć również ich rodziny. W ostatnich tygodniach przybywają do Polski artyści teatru, którzy w Ukrainie stracili bliskich, swoje domy, a także macierzyste sceny. Uruchamiamy dla nich program rezydencji artystycznych. Bazą rezydencji będzie katowicka scena, a patronat nad nimi obejmuje Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego. Nasze teatry mogą realnie pomóc w stworzeniu spektaklu w ramach rezydencji. Liczy się każdy rodzaj i wymiar wsparcia finansowego, materialnego, artystycznego czy organizacyjnego.

Efekty tej współpracy, a przede wszystkim dzieło ukraińskich artystów, pokażemy widzom, którzy również od początku wojny włączają się w akcje charytatywne prowadzone przez teatry na rzecz Ukrainy. Jak pokazują ostatnie tygodnie teatr jest wspólnotą, która działa nie tylko na polu artystycznym".

Aneta Głowacka
Teatr Śląski
1 kwietnia 2022

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia