Docenieni w ogólnopolskim konkursie

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku i Grupa Coincidentia

Komisja Artystyczna Programu Teatr Polska wybrała do ogólnopolskiego projektu 15 spektakli z całego kraju. Wśród nich znalazły się
sztuki Teatru Dramatycznego i Grupy Coincidentia.

Teatr Polska to ogólnopolski program promocji teatru wśród mieszkańców mniejszych miejscowości, mających ograniczony dostęp do kultury. Projekt realizowany jest w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Komisja artystyczna, w której zasiadają Zenon Butkiewicz, Anna Burzyńska, Jacek Kopciński, Marcin Kościelniak i Agnieszka Rataj wybrała 15 spektakli, które otrzymały najwyższe rekomendacje. Tym samym mają szansę zakwalifikować się do finału tego projektu. Wśród nich jest przedstawienie "Słoń i Kwiat" [na zdjęciu] Grupy Coincidentia w reżyserii Roberta Jarosza oraz "Czarnobyl. Last minute" białostockiego Teatru Dramatycznego w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur.

- Obecność w grupie 15 cenionych spektakli z całej Polski to znacząca rekomendacja i ważne wyróżnienie - mówi Dagmara Sowa, aktorka Grupy Coincidendia. - Istotną kwestią tego projektu jest to, że instytut teatralny finansuje występy, a dla teatru niezależnego to szczególnie ważne.

Grupa Coincidendia ma już doświadczenie związane z tym projektem. W 2011 roku wystawiała sztukę "Turandot". Teraz aktorzy opracowują dokładny harmonogram i miejsca, do których pojadą ze spektaklem familijnym, a także program dodatkowych akcji towarzyszących.

- W planach mamy wystawienie 15 spektakli w 11 miejscowościach w województwie podlaskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i śląskim - mówi Dagmara Sowa. - Jeśli zakwalifikujemy się do finału to ruszymy w trasę w październiku i listopadzie.

Jednym z elementów projektu Teatr Polska mają być warsztaty z twórcami oraz spotkania artystów z publicznością. Grupa Coincidendia planuje specjalne zajęcia edukacyjne z reżyserem sztuki "Słoń i Kwiat" oraz z aktorką Łucją Grzeszczak.

Podobne plany ma Teatr Dramatyczny.

- To o tyle istotny projekt, że bierzemy w nim udział po raz pierwszy. Dopinamy ostatnie szczegóły programowe i terminy - mówi Martyna Zaniewska z teatru Węgierki. - Sztuka, którą chcemy zaprezentować jest dość rozbudowana, ze względów logistycznych skupimy się na naszym województwie. Minimum pięć spektakli wystawiamy w terminie od września do listopada. Będą im też towarzyszyć spotkania z twórcami i warsztaty edukacyjne.

Po złożeniu projektów objazdów organizatorzy programu Teatr Polska wyłonią finalistów. Wyniki drugiego etapu poznamy pod koniec czerwca. Tegoroczny program odbywa się po raz piąty. W ciągu czterech lat ponad 118 tysięcy widzów obejrzało spektakle teatralne, wzięło udział w spotkaniach z twórcami, dyskusjach i warsztatach.

Anna Kopeć
Kurier Poranny
10 maja 2013

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...