Dofinansowanie dla opolskiego Teatru Lalki i Aktora

Minister kultury podpisał umowę na przebudowę budynku

Minister kultury Bogdan Zdrojewski podpisał w poniedziałek w Opolu umowę na dofinansowanie przebudowy opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Ministerialne dofinansowanie wyniesie ponad 10 mln zł, koszt całej inwestycji oszacowano na 20 mln zł. Brakujące 10 mln zł na inwestycję wyłoży miasto Opole.

- Zawsze gdy podpisuje umowę, której adresatem, choć w małym stopniu, są dzieci, to mam ogromną satysfakcję. W przypadku tej inwestycji dzieci są w zasadzie wyłącznym adresatem, choć opolski teatr lalki realizuje też przedstawienia dla dorosłych - powiedział podczas podpisywania dwóch dokumentów - listu intencyjnego i właściwej umowy dotyczącej przebudowy Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu - minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Zdrojewski zaznaczył, że projekt inwestycji, by mogła dostać ministerialne dofinansowanie, musiał być kompletny i dawać szansę na terminowe ukończenie i rozliczenie.

- Poza tym wsparcie mogła dostać tylko ta instytucja, która sobie na to zasłużyła, czyli ma fantastyczny dorobek, wierną publiczność, jest rozpoznawalna i realizuje przedsięwzięcia na wysokim poziomie - mówił Zdrojewski. - Ta umowa z opolskim teatrem lalki nie jest prezentem, jest podziękowaniem za lata pracy. Dorobek placówki jest imponujący jeśli chodzi o ilość, jakość i zróżnicowanie. To fenomenalny adres dla dzieci - tych bardzo małych, jak i trochę starszych - ocenił.

Zdrojewski przypomniał, że trzy spośród w sumie 70 realizowanych w ostatnim czasie przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego projektów były z Opola: rozbudowa Filharmonii Opolskiej, budowa amfiteatru opolskiego oraz właśnie przebudowa Teatru Lalki i Aktora.

Dodał też, że jest wciąż szansa, by pieniądze na rozbudowę dostała również opolska Galeria Sztuki Współczesnej. - Projekt jest dobrze przygotowany. Teraz musiał ustąpić dzieciom i teatrowi lalki, ale jestem przekonany, że jako instytucja mająca bardzo dobre notowania w kraju może liczyć na niespodziankę z krajowej rezerwy wykonania - uznał Zdrojewski.

Minister powiedział też, że kierowany przez niego resort stał się liderem absorbcji środków europejskich.- Dzięki dobremu tempu i jakości inwestycji otrzymaliśmy dodatkowe 67 mln euro na projekty stanowiące tzw. rezerwę ministerialnego wykonywania zadań pokonkursowych - wyjawił.

Dyrektor opolskiego teatru lalki Krystian Kobyłka powiedział, że od 1 marca przyszłego roku ma się zacząć wyburzanie fragmentów starego budynku i "absolutna jego przemiana". - W nowych przestrzeniach chcemy w dużym stopniu rozwijać edukację teatralną - zapewnił Kobyłka. - A kiedy już budynek będzie gotowy, czyli we wrześniu 2014 roku, może uda się nam też przekonać władze miasta do tego, by zamiast biegnącej przy nim ulicy zrobić deptak. Tak by zmieniło się w tym miejscu również miasto - mówił dyrektor opolskiego teatru.

Projekt przebudowy teatru został wyłoniony w konkursie architektonicznym w 2009 roku. Konkurs wygrała pracownia Trex z Warszawy, generalnym projektantem był Jacek Rzyski. Projekt zakłada m.in. przebudowę wnętrza teatru, budowę dodatkowej sali kameralnej i dekoracyjnych schodów oraz powstanie wewnętrznego dziedzińca. Prawdziwą atrakcją ma być multlimedialna elewacja.

Według założeń, powierzchnia liczącego dziś ponad 500 m kw. budynku ma się powiększyć o ponad 600 m kw.; nowoczesna bryła składająca się z trzech modułów wykonana zostanie ze stali i szkła. Jak powiedziała PAP naczelnik wydziału kultury i sportu w urzędzie miasta, Dorota Michniewicz, rozstrzygnięcie przetargu na wykonawcę rozbudowy ma nastąpić w przyszłym tygodniu.

- Do przetargu stanęło dziewięć firm, najtańsza z ofert opiewa na nieco ponad 13 mln zł; w kosztorysie oszacowano rozbudowę na 18 mln zł - wyjawiła Michniewicz.

Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki dostał dofinansowanie na przebudowę wnętrz i elewacji frontowej budynku w ramach XI priorytetu "Kultura i dziedzictwo kulturowe" Programu Operacyjnego MKiDN Infrastruktura i Środowisko.

(-)
(PAP)
4 grudnia 2012

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia