Dofinansują premierę Teatru Kubuś w Turcji

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Teatrowi Kubuś dotację, w ramach Programu "Turcja 2014 - Promesa", w wysokości 170 tys. zł.

To już kolejny sukces TLiA "Kubuś". Jeszcze w tym roku rozpoczną się przygotowania do międzynarodowej premiery spektaklu "SKLEPY CYNAMONOWE TARÇIN DÜKKÂNLARI 2014" na podstawie prozy Bruno Schulza. Efekty polsko - tureckiej współpracy zostaną zaprezentowane w październiku 2014 r. podczas 17 Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek w Stambule.

Będzie to próba przybliżenia tureckiej publiczności klasyki literatury polskiej we współczesnej interpretacji polskich i tureckich artystów. Kluczem do zrozumienia języka Schulza przez turecką publiczność będzie forma spektaklu. Zostanie on zrealizowany w tradycyjnej dla tureckiego teatru technice cieni (karagöz), przy współudziale światowej sławy lalkarza i mistrza animacji Cengiz Özeka. Sztuka teatru karagöz została wpisana na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Spektakl wyreżyseruje Robert Drobniuch.

Po raz pierwszy w historii kieleckiego "Kubusia" premiera spektaklu odbędzie się zagranicą, podczas 17 Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek w Stambule, jednego z najbardziej renomowanych festiwali sztuki lalkarstwa na świecie. To będzie niezwykłe spotkanie i próba konfrontacji artystów wywodzących się z różnych obszarów kulturowych, operujących odmienną estetyką, metodami pracy i doświadczeniem. Dyrektor Robert Drobniuch zaprosił do współpracy najważniejszy ośrodek sztuki karagöz w Turcji - Cengiz Özek Shadow Theatre.

Celem programu MKiDN "Turcja 2014 - Promesa" jest zwiększenie zainteresowania polską kulturą w Turcji oraz podniesienie wiedzy tureckich odbiorców o Polsce poprzez prezentację najwartościowszych polskich dokonań artystycznych i kulturalnych oraz wzajemne poznanie i zbliżenie środowisk artystycznych i społeczeństw obu krajów. Zadania finansowane w ramach programu wpisują się w kontekst oficjalnych obchodów przypadającej w roku 2014 rocznicy 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Turcją.

(-)
Materiał Teatru
5 lipca 2013

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...