Doktor Tulp w czeskiej nemocnice

"Szpital na peryferiach. Muzyka do operacji" - reż. Maciej Podstawny - Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu

Najnowsza premiera Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, połączona z dolnośląskimi obchodami Międzynarodowego Dnia Teatru, to „ Szpital na peryferiach. Muzyka do operacji" w reżyserii Macieja Podstawnego.

Jest to prześmiewczy, komiczno – złowrogi pamflet „na cześć" polskiej służby zdrowia. Twórcy dokonali jej społecznej analizy i zinterpretowali ją osobliwie. Na początku zmyla nas kabaretowy nastrój w scenie na poczekalni do lekarza, podczas której oddano jej charakterystyczny nastrój. Aktorzy w tym quasi skeczu opierają się o siebie, zagadują, złośliwie atakują, obrazowo przypomina to kadr z obrazów Wróblewskiego ze słynnym „Ukrzesełkowieniem" . Postacie są stylizowane na swoiste ikony, jest kobieta w ciąży, mężczyzna w sweterku z reklamówką, starszy pan z workiem, pełnym papierków, zebranych z korytarza. Potem już odechciewa się śmiać, mamy wrażenie przejścia do reportażu , diagnozującego rachityczny stan działania krajowej opieki zdrowotnej, która jest nią tylko z nazwy.

W dokumentalno – esejowe wypowiedzi wplecione są parodie scen z kultowego serialu czeskiego „Szpital na peryferiach czyli „Nemocnice na krancu mesta". Są nawet żywcem przeniesieni bohaterowie: nostalgiczny doktor Sowa ( Ryszard Węgrzyn) i jego konflikt z synem, wiecznie romansujący lekarz i rozsądkowa pani doktor. Lekarze pokazani są jak zwyczajni ludzie, odarci z patosu i wyższej hierarchii, którą są otoczeni u nas z powodu swojej trudnej dostępności. W spektaklu nie brakuje kulturowych klisz i przeniesienia obrazowości newsów ( jak na słynnym zdjęciu profesora Religi z papierosem w ustach po pierwszym, udanym przeszczepie serca albo unowocześniona scena z obrazu Rembrandta „Lekcja anatomii doktora Tulpa)).

Być może przedstawienie by nas przytłoczyło swoim, miejscami monotonnym, społecznym klimatem, gdyby nie muzyka i video projekcje. Utwory, skomponowane specjalnie przez Annę Stelę i wykonywane na żywo przez aktorów, są znakomitym przerywnikiem i potrafią porwać ( w przypadku coveru Maanam i wałbrzyskiego punkowego zespołu „Defekt Muzgó"). Wszyscy aktorzy wykonują na koniec nieśmiertelny przebój ze słowami : „Wszyscy jedziemy na tym samym wózku, w strachu ratuje nas tylko defekt mózgu". Człowieczeństwa dodają też nagrane wypowiedzi aktorów i twórców, w którym udowadniają swoje kompetencje do wystąpienia w spektaklu o zdrowiu.

Okazuje się , że jest to uniwersalne i dotykające wszystkich bez różnicy niczym średniowieczny „dance macabre". Z teatru wychodzimy z nieco pesymistyczną refleksją, że nic się nie da zrobić. Paradoksalnie łączy nas ten fakt w swoistą plemienną wspólnotę „niemożności i nieporadności tego systemu", którą nie po raz pierwszy był w stanie stworzyć w teatrze reżyser Maciej Podstawny, twórca od plemiennych zgromadzeń.

Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu
Szpital na peryferiach. Muzyka do operacji.
Tekst i reżyseria: Maciej Podstawny
Scenografia: Mirek Kaczmarek
Obsada: Angelika Cegielska,
Joanna Łaganowska, Mateusz Flis,
Michał Kosela, Rafał Kosowski,
Mikołaj Krzeszowiec, Ryszard Węgrzyn

Justyna Nawrocka
Dziennik Teatralny Wałbrzych
31 marca 2023
Portrety
Maciej Podstawny

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia