Dolnośląska polecajka

14-16 maja 2021

Wszystko zapowiada, że teatry już wkrótce znowu się otworzą dla swoich widzów. W ten weekend jednak w dalszym ciągu z kulturą możemy obcować jedynie przez internet. Tym razem, oprócz wydarzenia teatralnego, polecamy również cykl filmów ARTEfakty Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w których pracownicy tej instytucji przeprowadzają krótkie wideo-wykłady na temat mniej lub bardziej znanych dzieł należących do Muzeum.

Rita – reż. Łukasz Grzegorzek – Teatr Szaniawskiego w Wałbrzychu
15 maja, godz. 20:00 - https://live.teatr.walbrzych.pl/
Spektakl „Rita" to historia jednej z najbardziej nowoczesnych i awangardowych kobiet ubiegłego stulecia – Rity Gombrowicz. Postać kobiety-zagadki, przyjaciółki SalvadoraDalego i jego żony Gali oraz wielu twórców francuskiej awangardy, staje się pretekstem do opowiedzenia o kobiecej sile, potrzebie zarówno niezależności, jak i głębszego uczucia.
(Materiał teatru)

ARTEfakty – cykl (28) wideo-wykładów Muzeum Narodowego we Wrocławiu
https://www.youtube.com/watch?v=6CszAf8YEfc&list=PLNKfUoNhdK25zWwdN53sZG0zAnu1HYCO2&index=1
ARTEfakty to filmowe opowieści o muzealnych hitach, ale też o zabytkach mniej znanych. Cykl inauguruje opowieścią o obrazach z epitafium Hansa Mohrenberga z 1567 r. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Dzieło powstało w czasie tragicznej epidemii dżumy, jaka nawiedziła Wrocław w 1567 i 1568 r., powodując śmierć ok. 1/3 liczby jego mieszkańców. Tonące okręty, zaćmione słońce, spadające gwiazdy, pożary miast – to tylko niektóre z katastrof ukazanych na tym obrazie...
(Materiał muzeum)

 

Jan Gruca
Dziennik Teatralny Wrocław
15 maja 2021

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...