Dom, którego nie ma?

"Ten drugi dom" - reż. Agnieszka Lipiec-Wróblewska - Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy

Sztuka Sharra White'a to przejmująca opowieść o spustoszeniu, jakie sieje w człowieku demencja. Rzecz szczególnie bolesna, kiedy dotyczy kobiety w pełni sił (50 lat), w dodatku uczonej, która zajmuje się zapobieganiem tej destrukcyjnej chorobie.

Tak właśnie jest z Julianą (Agnieszka Wosinska), która przechodzi katusze rosnącej dezorientacji. W świat rzeczywisty wkradają się powidoki, projekcje, sytuacje nierzeczywiste, urojone albo tylko pomyślane. Coraz trudniej nad tym zapanować bohaterce, a jeszcze trudniej jej mężowi (Sławomir Grzymkowski).

Sztuka przypomina monodram - główna odpowiedzialność za przedstawienie spoczywa na barkach odtwórczyni roli Juliany, funkcje pozostałych są wobec niej dopełniające. Wosinska panuje nad tym ogromnym materiałem, budząc silne emocje zwłaszcza w drugiej części spektaklu, kiedy dolegliwości bohaterki gwałtownie się nasilają.

Spektakl rozgrywa się w przestrzeni anonimowej, przypominającej wnętrze szpitalne albo "komorę pamięci". Dramat zaczyna się, jak powiada Juliana, od "epizodu". Podczas wygłaszania wykładu dla lekarzy nagle widzi kobietę w żółtym bikini, nie może się skupić, czuje się osaczona, traci panowanie nad tokiem wypowiedzi. Kobieta w bikini będzie pierwszym sygnałem, a potem powtarzającym się znakiem postępującej zapaści. Taki drobiazg, który niweczy wszystko.

Autor stawia pytanie o granice między tym, co zwyczajne, normalne, a tym, co tę normalność komplikuje, a nawet przekreślą. Niewiele trzeba, aby stanąć nad przepaścią, w której nie znajdzie się już żadnego oparcia.

Tomasz Miłkowski
Przegląd
22 marca 2017

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...