Domingo w Łodzi

Placido Domingo w łódzkim Teatrze Wielkim

Placido Domingo, jeden z najznamienitszych tenorów światowej opery zaśpiewa w poniedziałek o godz. 21 w łódzkim Teatrze Wielkim.

Na scenie towarzyszyć mu będzie będzie chilijska sopranistka Veronica Villarroel oraz orkiestra Teatru Wielkiego, którą poprowadzi Eugene Kohn. Koncert jest kulminacyjnym punktem obchodów 90. lecia Województwa Łódzkiego. 

Placido Domingo to wszechstronny artysta o światowej sławie. Uważany jest za jednego z najwspanialszych i najbardziej znaczących tenorów w historii opery. Dorobek śpiewaka obejmuje sto trzydzieści ról scenicznych - więcej niż któregokolwiek z powszechnie znanych tenorów w historii. Z jego udziałem powstało ponad sto nagrań - oper, zbiorów arii i duetów. 

Urodził się w 1941 roku w Madrycie. W wieku 18. lat debiutował w niewielkiej roli (Borsa w "Rigoletcie") w Operze Narodowej Meksyku. Jego pierwszą główną partią był Alfred w "Trafiacie", którą zaśpiewał w Monterey w wieku zaledwie 20. lat. Po trzech sezonach w operze w Tel Awiwie, gdzie śpiewał w 280. przedstawieniach w 12. różnych rolach, w 1965 roku rozpoczął wielką międzynarodową karierę i zaczął występować na największych światowych scenach operowych. 

Koncert podzielony będzie na dwie części. W pierwszej usłyszymy kompozycje Charlesa Gounoda (walc z opery "Faust"), Julesa Masseneta (aria z opery "Cyd"), Francesco Cilei (arie z oper "Adriana Lecouvreur" i "Arlezjanka"), Richarda Wagnera (arie z oper "Tannhäuser" i "Walkiria"), Gioacchino Rossiniego (uwertura do opery "Cyrulik sewilski") i Pietro Mascagniego (duet z opery "Przyjaciel Fritz"). 

Część drugą wypełnią pieśni do poezji Jana Pawła II, a także zarzuele, jak "D\'Espana vengo", "Amor, vida de mi vida", "Cancion de Paloma", "No puede ser". 

Veronica Villarroel partnerująca Domingo występowała na największych międzynarodowych scenach świata jak Metropolitan Opera, La Scala, Royal Opera House Covent Garden, Deutsche Oper w Berlinie czy oper w San Francisco, Los Angeles i Waszyngtonie. 

Wielbiciele tenora oraz widzowie, którzy nie kupili biletów, będą mogli oglądać go i słuchać na wielkim telebimie na Placu Dąbrowskiego.
(ml)

Anna Pawłowska
Dziennik Łódzki
6 czerwca 2009

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

Artyści w spocie przec...
Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska,...