Dorobkiewicz i handlarz świń

"Baron Cygański" - reż. Tomasz Konina - Teatr Wielki w Łodzi -

Premierę opery komicznej Johanna Straussa "Baron cygański" przygotował Teatr Wielki w Łodzi. Tę jedną z najbardziej znanych operetek, którą wyreżyserował Tomasz Konina, widzowie zobaczą po raz pierwszy w sobotę 21 marca.

Realizatorzy spektaklu, który jest historią o miłości, z małą intrygą, przypominają, że sam kompozytor nazwał go operą komiczną. Muzyka "Barona" jest pełna lekkości i wdzięku, a w efektownych ariach, duetach i ansamblach króluje walc. Zwracają też uwagę, że "Baron cygański" to jedna z nielicznych operetek, które na "stałe goszczą na największych scenach operowych świata".

Akcja libretta "Barona cygańskiego", opartego na noweli węgierskiego pisarza Maurycego Jokaya "Saffi", rozgrywa się na pograniczu węgiersko-tureckim w połowie XVIII wieku i znajduje swój finał w Wiedniu. Główny bohater Sandor Barinkay wraca do zrujnowanej i opuszczonej posiadłości swego ojca. Jego sąsiad Kalman Żupan, dorobkiewicz i handlarz świń chce zagarnąć jego dobra, a nade wszystko skarb, który jest tam ponoć ukryty.

Głównemu bohaterowi podoba się córka sąsiada Arsena, ale ona odrzuca jego względy. Zdesperowany przystaje do koczującego nieopodal taboru cygańskiego, gdzie poznaje piękną, młodą cygankę - Saffi.

Kierownictwo muzyczne nad łódzkim spektaklem objął polsko-libański dyrygent Bassem Akiki współpracujący z wieloma orkiestrami i teatrami muzycznymi. Na scenie wystąpią: artyści, chór, chór dziecięcy, balet i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi.

Johann Strauss (1825-1899) był najstarszym synem znanego kompozytora, również Johanna. Debiutował w 1844 r. Cztery lata później został muzykiem Gwardii Narodowej. Został okrzyknięty "królem walca". Skomponował m.in. walce: "Nad pięknym modrym Dunajem" czy "Opowieści Lasku Wiedeńskiego" i operetki: "Zemsta nietoperza", "Baron cygański", "Noc w Wenecji".

(-)
Materiał Teatru
20 marca 2015

Książka tygodnia

Kwiatkowska. Żarty się skończyły
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marcin Wilk

Trailer tygodnia

Artyści w spocie przec...
Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska,...