Dorośli - Dzieciom

9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci: - 24 września do 2 października 2022 w 20 miastach i 29 kinach

Wyjątkowe spotkanie z filozofką Katarzyną Kasią oraz ekspertkami w dziedzinie edukacji - wydarzeniem rozpoczęcia 9. edycji MFF Kino Dzieci
Szkoła na miarę XXI wieku, czyli wyjątkowe spotkanie z filozofką Katarzyną Kasią oraz ekspertkami w dziedzinie edukacji - wydarzeniem rozpoczęcia 9. edycji MFF Kino Dzieci

Dorośli - Dzieciom - sekcja „Dużym okiem"

Po raz kolejny w programie festiwalu Kino Dzieci znalazły się - oprócz najlepszych filmów dla młodych widzów i widzek - wartościowe propozycje dla dorosłych: nauczycieli, pedagogów, towarzyszących Dzieciom rodziców i opiekunów. Mowa o realizowanej we współpracy z Fundacją Sentio sekcji „Dużym okiem", w której skład weszły trzy inspirujące dokumenty.

Już we wtorek, 20 września, o godzinie 18:00 zapraszamy do Kina Muranów na projekcję pierwszego z nich. „Młody Platon" (reż. Neasa Ní Chianáin, Declan McGrath, Irlandia/Wielka Brytania 2021, napisy) przedstawia historię uczniów szkoły podstawowej w Irlandii Północnej, którzy z pomocą empatycznego, otwartego nauczyciela filozofii uczą się rozwiązywania konfliktów bez przemocy i radzenia sobie z trudnymi emocjami w codziennym życiu.

Po projekcji, o tym jak uważna i ukierunkowana na najmłodszych edukacja pomaga tworzyć wartościowe więzi w szkolnej społeczności oraz o roli nauczyciela, porozmawiają: dr Katarzyna Kasia (filozofka, publicystka, wykładowczyni akademicka, prodziekan ASP w Warszawie), Iga Kazimierczyk (pedagożka, nauczycielka, trenerka, prezeska Fundacji Przestrzeń dla Edukacji), Jaśmina Wójcik (artystka wizualna, animatorka akcji społecznych, profesorka Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, redaktorka i założycielka „Gazety Dzieci") oraz Justyna Suchecka (dziennikarka specjalizująca się w tematyce edukacyjnej, autorka książki psychoedukacyjnej „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze"). Panel poprowadzi Lena Kasperowicz (językoznawczyni i literaturoznawczyni, prezeska Fundacji Sentio).

Zaproszenie na wydarzenie: https://www.facebook.com/events/1421601868331068

W programie także projekcja „Instagramowej rodziny", po której w dniu 5 października, w środę, o godzinie 18:00 w Kinie Muranów odbędzie się rozmowa na temat cyfrowej współczesności nastolatków. Ostatnie spotkanie wokół filmu „Podnieść poprzeczkę" o granicach między dziewczęcym a chłopięcym oraz wspieraniu dzieci w obliczu stereotypów płci odbędzie się online na festiwalowej platformie, 10 października, w poniedziałek, o godzinie 18:00.

Zapytaj filozofkę

Fanów dr Katarzyny Kasi ucieszy wiadomość, że z filozofką jest związana także druga atrakcja od Fundacji Sentio - zabawa „Zapytaj filozofkę", w której, wraz z Kinem Dzieci, zachęcać będziemy wszystkich festiwalowych gości do puszczenia wodzy fantazji i zadawania najśmielszych pytań, na które odpowiedzi poszuka właśnie dr Kasia.

Gdzie mieszka dusza? Czy zwierzęta mają swoje niebo? Kim jest Bóg? Skrzynki, do których będzie można wrzucić pytania, znajdą się w Kinotece i Kinie Muranów podczas stacjonarnej odsłony festiwalu. Do 23 października, czyli ostatniego dnia trwania festiwalu online, istnieje też możliwość przesyłania pytań na adres mailowy: zapytajfilozofke@fudnacjasentio.pl.

Odpowiedzi na wybrane pytania opublikuje Fundacja Sentio w serii video na swoim kanale YouTube.

Razem mamy supermoc

W ramach współpracy z festiwalem Fundacja Sentio organizuje także trzy autorskie warsztaty kreatywne przeznaczone dla dzieci od 9 roku życia. Już dzisiaj zachęcamy do brania udziału w tych, pełnych twórczej energii, wydarzeniach:

Stwórz swój komiks - sobota, 24.09, g. 17:15, Kino Muranów (po seansie „Gdzie jest Anne Frank" o g. 15:00)
Prowadzanie: Daniel Chmielewski - autor komiksów i książek dla dzieci, scenarzysta i rysownik

Kolaże dla przyszłości - niedziela, 25.09, g. 15:30, Kinoteka (po projekcji zbioru dokumentów „Dziewczyny dla przyszłości" o g. 14:15)
Prowadzenie: Aleksandra Degórska - dziennikarka muzyczna, twórczyni kolaży.

Narysuj, pomaluj, odbij – warsztaty z projektowania plakatu festiwalu techniką graficzną - sobota, 1.10, g. 14:30, Kinoteka
Prowadzenie: Monika Waraxa - malarka, performerka, artystka wideo.

Fundacja Sentio głównym mecenasem 9. MFF Kino Dzieci

Celem Fundacji Sentio jest edukowanie dzieci i młodzieży, co realizujemy udostępniając wartościowe mini-wykłady i kreatywne warsztaty online. Na naszym YouTube odnajdziecie ciekawe cykle poświęcone malarstwu i rzeźbie, które w lekki i przystępny sposób przybliżają kulisy powstania jednych z najsłynniejszych dzieł sztuki oraz praktyczne zajęcia z polskimi artystami i artystkami z obszaru malarstwa, rysunku, grafiki, ceramiki, a także komiksu. Nagrywamy też niezwykle ciekawe materiały na temat fotografii, literatury oraz kina, które zainteresują zarówno młodszych jak i starszych odbiorców.

Przypominamy, że 9. edycja MFF Kino Dzieci odbędzie się od 24 września do 2 października stacjonarnie w 20 miastach i 29 kinach. Tegoroczna edycja to aż 159 wyjątkowych tytułów i 12 zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo sekcji wypełnionych dokumentami, pełno- i krótkometrażowymi filmami aktorskimi i animowanymi dla widzów od 4 roku życia. Od 6 do 23 października wybrane filmy z programu dostępne będą online, na specjalnej platformie. Głównym sponsorem festiwalu jest Fundacja Sentio.

(-)
Fundacja Sentio
17 września 2022
Wątki
KINO

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia