Dorota Lulka z Medalem

Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis

Brązowy Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis został wręczony Dorocie Lulce w niedzielę 20 października po spektaklu "Idąc rakiem" na Darze Pomorza. Spektaklem tym aktorka Teatru Miejskiego świętowała jubileusz 35-lecia pracy artystycznej.

Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis nadawany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej.

Dorota Lulka jest aktorką Teatru Miejskiego w Gdyni od 1999 roku. Wcześniej związana była m.in. ze scenami Teatru Nowego i Polskiego w Poznaniu, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Radiem Merkury, czy Poznańskim Odziałem Telewizji. Charyzmatyczna aktorka, autorka scenariuszy i reżyserka nagradzanych słuchowisk radiowych.

Trzydzieści pięć lat na scenie przyniosło Dorocie Lulce możliwość stworzenia wielu niezwykłych kreacji aktorskich, wiele wyzwań, konfrontacji a także sukcesów, nagród i odznaczeń. To lata profesjonalnej pracy, powołania, odpowiedzialności i wrażliwości na niezwykle ulotną materię, jaką jest teatr. To wiele niezapomnianych ról, jak choćby uwielbiana przez trójmiejską widownię tytułowa Piaf, czy jedna z ostatnich, doceniona przez krytyków, nagradzana Tulla Pokriefke w "Idąc rakiem" oraz wiele innych, wybitnych: Panna Młoda w "Weselu", Hilda w "Sonacie Belzebuba", urzekająca Bidula i Jesienna Dziewczyna w "Niespodziewanym końcu lata", Krystyna w sztuce "Panna Julie", Trudi w "Kompozycji w słońcu", Idalia w "Fantazym" czy wreszcie nieziemska muza i Patsy w spektaklu "Sammy".

Aktorka podczas uroczystości jubileuszowych odebrała życzenia niesłabnących sił twórczych, wielu nowych sukcesów artystycznych, samorealizacji i zadowolenia z obranej drogi artystycznej.

(-)
Materiał Teatru
22 października 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia