Dostali Fanaberię Publiczności

9. Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne

Przedstawienie "A ja, Hanna" z Teatru Kochanowskiego wygrało IX Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne. O zwycięstwie zadecydowały głosy widzów festiwalu. Pojechaliśmy po prostu, żeby się pokazać - mówi Grażyna Rogowska, wykonawczyni opolskiego przedstawienia-koncertu.

- Ten sukces jest dla nas takim samym zaskoczeniem, jak grand prix na ostatnich Opolskich Konfrontacjach Teatralnych.

Wałbrzyski festiwal nie jest konkursem. Co roku organizatorzy zapraszają ciekawe przedstawienia z całej Polski, reprezentatywne dla pewnego hasła czy idei artystycznej. Bohaterem tegorocznego festiwalu był aktor. "W całym bogactwie propozycji teatralnych w Polsce wyszukaliśmy spektakle, w których wybitni artyści grają wyśmienite role. Pragniemy zaprezentować zarówno "starą szkołę" aktorską, jak i nowe rozwiązania i metody pracy twórczej. Nie zamierzamy porównywać ani konfrontować "starych" z "młodymi", raczej zamierzamy pokazać, że polskie aktorstwo w każdym aktywnie działającym pokoleniu ma się świetnie, że w każdym pokoleniu można wyróżnić klasę mistrzów" - mówili organizatorzy przed rozpoczęciem festiwalu. Podczas przeglądu pokazano 10 przedstawień z Warszawy, Krakowa Gdańską Wrocławia Szczeciną Łodzi i Wałbrzycha. Opolanie pokazali spektakl "A ja Hanna", w którym reżyser Tomasz Hynek, w mistrzowski i nowatorski sposób połączył teksty "Trenów" Jana Kochanowskiego z wykonywaną na żywo muzyką rockową oraz scenografią opartą na grze świateł i multimedialnych projekcji. Wałbrzyska publiczność nagrodziła go owacją na stojąco, a na spotkanie z twórcami przyszły tłumy, zasypując ich pytaniami.

- Ta nagroda zmobilizuje nas teraz do zgłaszania się na inne festiwale - mówi Grażyna Rogowska

Artyści już zostali zaproszeni na Wrocławski Przegląd Piosenki Aktorskiej. Wystąpią w marcu na scenie na Świebodzkim.

W najbliższych dniach powinna też ukazać się płyta CD ze śpiewanymi "Trenami" nagrana w studiu Radia Opole. Będzie można ją kupować przed spektaklami.

Wałbrzyskim trofeum jest szklana rzeźba autorstwa Janusza Robaszewskiego, pochodząca ze zbiorów BWA "Zamek Książ".

Iwona Kłopocka
Nowa Trybuna Opolska
3 grudnia 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia