Dotknąć legendy

rozmowa z cyklu "Evviva l'arte'

Teatr Collegium Nobilium zaprasza 23 kwietnia o g. 19 na spotkanie "Dotknąć legendy" z udziałem Adama Woronowicza i Leszka Dawida pod szyldem "Evviva l'arte", prowadzenie Rafał Sławoń, wstęp wolny.

Leszek Dawid, reżyser filmu "Jesteś Bogiem", opowiedział o muzykach słynnej Paktofoniki, o tragicznej śmierci lidera zespołu, o początkach kapitalizmu, o śląskich blokowiskach.

Adam Woronowicz wiarygodnie wcielił się w postać księdza Jerzego w filmie "Popiełuszko. Wolność jest w nas" Rafała Wieczyńskiego.

Pierwszy nie przeląkł się świadomości, że na jego film czeka wiele osób, dla których Paktofonika była zjawiskiem kultowym. Drugi uniknął pułapek, jakie na niego czyhały - kiczu i naiwności z jednej strony, i patosu z drugiej.

Jakim wyzwaniem dla twórcy jest opowiadanie o postaciach i zdarzeniach, które obrosły legendą? Jak wyważyć proporcje między "prawdą wziętą z życia", a jej artystycznym przetworzeniem? Czy emocje i oczekiwania, które towarzyszą takiemu doświadczeniu inspirują czy ograniczają swobodę wypowiedzi?.... To tylko kilka z wielu pytań, które mogą stać się punktem wyjścia do rozmowy z Leszkiem Dawidem i Adamem Woronowiczem.

Będą oni kolejnymi gośćmi w cyklu Natalii Adaszyńskiej "Evviva l'arte", w którym udział wzięli dotąd między innymi: Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Filip Bajon i Andrzej Seweryn, Anda Rottenberg i Agata Tuszyńska, Andrzej Grabowski i Mariusz Szczygieł, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik, Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek, Dorota Roqueplo i Allan Starski, Mikołaj Łoziński i Rafael Lewandowski, Wojciech Marczewski i Maciej Wojtyszko, Juliusz Machulski i Jan Wróbel, Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Krzysztof Czeczot, Kazimierz Orłoś i Maciej Orłoś, Wojciech Malajkat i Henryk Sawka, Maja Komorowska i ksiądz Andrzej Luter oraz Andrzej Wajda.

(-)
Materiał Organizatora
20 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia