Dotychczas nieznane

"Nie miałyśmy szczęśliwej gwiazdy, zapaliłyśmy własną. Herstorie warszawskie" - wystawa w Muzeum Warszawy

Wystawa dotyczy losów kobiet z różnych klas społecznych zaangażowanych w dzieje Warszawy. Część bohaterek wystawy znalazła na stałe swoje miejsce w pamięci mieszkanek i mieszkańców Warszawy, natomiast wśród nich znajdują się herstorie dotychczas nieznane, pochodzące z prywatnych źródeł.

Wszystkie wątki łączą się we wspólną opowieść o odwadze, zaangażowaniu i poświęceniu. Działania bohaterek warszawskich herstorii były pionierskie, choć przy tym tkwiły w cieniu mężczyzn. Wystawa "Nie miałyśmy szczęśliwej gwiazdy, zapaliłyśmy własną. Herstorie warszawskie" jest świadectwem kobiecej emancypacji.

Herstoria, którą postanowiłam zaprezentować dotyczy Antoniny Żabińskiej. W cieniu swojego męża (ówczesnego dyrektora warszawskiego Ogrodu Zoologicznego) uratowała wiele istnień skazanych na śmierć przez wojenne okrucieństwo. W trakcie II WŚ i powstania warszawskiego Antonina i Jan ukrywali w swojej willi na terenie zoo Żydów, którzy przedostali się na drugą stronę Wisły z getta. Antonina zapewniła schronienie nie tylko ludziom, ale też zwierzętom - zajmowała się młodymi porzuconymi przez matkę. Jej działania zostały uhonorowane nagrodą Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w 1965 roku, a pośmiertnie w 2008 roku otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Świata.

To jedna z kilku bohaterek wystawy, która jest rezultatem badań studentek i studentów uczestniczących w laboratorium Muzeum Kobiet na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich ASP w Warszawie. Wszystkie stanowiska kuratorskie dotyczą poszczególnych postaci, które zostały wybrane indywidualnie przez badaczki i badaczy. Wystawę można zwiedzać do końca stycznia 2023 roku w Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta.

Barbara Pawlak
Materiał Muzeum
18 października 2022

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia