Dramatopisarka w Warszawie

spotkanie z Lucią Frangione, autorką sztuki "Espresso"

Autorka Espresso - majowej premiery Teatru Powszechnego w przyszłym tygodniu odwiedzi Polskę! Chce obejrzeć miasto i spotkać się z widzami swojej sztuki

Lucia Frangione, kanadyjska aktorka i dramatopisarka włoskiego pochodzenia, autorka sztuki Espresso, wyreżyserowanej przez Małgorzatę Bogajewską (premiera 28 maja na Scenie 100) przyjeżdża w najbliższy piątek, 24 czerwca do Warszawy. W czasie kilkudniowego pobytu chce poznać interesujące miejsca w mieście, a we wtorek 28 czerwca, tuż po spektaklu Espresso Lucia Frangione  - spotka się z  twórcami, widzami i zaproszonymi gośćmi.

Wtorek, 28 czerwca, ok. godz. 21.30, Scena 100 Teatr Powszechny w Warszawie
Na spotkanie po spektaklu - wstęp wolny
Ostatnie w tym sezonie spektakle Espresso: 28, 29 i 30 czerwca
Zapraszamy!

Espresso – głosy prasy
„Wybór tekstu Lucii Frangione - kanadyjskiej Włoszki i wystawienie go na scenie polskiej, pozwala to, co szeptane w naszej kulturze, beztrosko wykrzyczeć po włosku. Mamma mia! Tekst, który nagminnie operuje stereotypowym opisem postaci, w ramach komedii obnaża ów stereotyp i poddaje go pod dyskusję - można się z niego śmiać, ale jednocześnie zmusza do myślenia.” – pisano po premierze Espresso.
„Espresso to mocna komedia o zakorzenieniu i wyrastaniu, pobudzająca myśli, oddająca ciepło i ambiwalentność uczuć rodzinnych, opowiedziana na kilka głosów i z kilku perspektyw. Komedia otwierająca serię pytań i skojarzeń, którą można podawać za przykład realizatorom gatunku na deskach innych teatrów - podawać do skutku”

„Z tej mieszaniny powstaje prawdziwe teatralne espresso, a jego smak i siła działania potęgowane są wspaniałymi rolami dwójki aktorów - Elizy Borowskiej i Michała Napiątka, którzy zamiennie wcielają się w kolejne postaci. Spektakl grany w dobrym tempie ani przez chwilę nie nudzi i daje sporo do myślenia.

Lucia Frangione
Urodziła się w 1969 roku jako córka emigranta z Włoch i Kanadyjki. Pierwsze sukcesy literackie odniosła w wieku lat 17, kiedy pierwszy raz opublikowała swoje wiersze. Rok później wystawiono sztukę jej autorstwa. Frangione studiowała sztukę i aktorstwo na katolickim uniwersytecie Rosebud School of the Arts w Albercie. Rozważania nad duchowością, mistyką i miejscem religii w życiu współczesnego człowieka są stałymi elementami jej dramatów, podobnie jak refleksja nad wielokulturowością kanadyjskiego społeczeństwa. Sztuki jej autorstwa (między innymi: Holy Mo, Cariboo Magi, Espresso) odniosły duże sukcesy i były wielokrotnie nagradzane i wystawiane w całej Kanadzie. Obecnie Frangione mieszka w Vancouver, gdzie pracuje jako aktorka i dramatopisarka. Obok działalności artystycznej angażuje się również w przedsięwzięcia mające na celu wzmocnienie pozycji kobiet na rynku sztuki.

Kinga Zabawska
Materiały Teatru
25 czerwca 2011
Portrety
Stanisław Lem

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki