Dramaturgia na scenie

5. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży Kon-Teksty

Sztuki świeżej daty i reinterpretacja klasyki to temat przewodni rozpoczynającego się dziś Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży Kon-Teksty

W Polsce od kilku sezonów panuje słuszna moda na poszukiwania nowej dramaturgii. Teatry wręcz prześcigają się w organizowaniu konkursów dramaturgicznych i festiwali poświęconych współczesności. Ten trend dotknął również teatry, które pracują z najtrudniejszym widzem - dziećmi i młodzieżą.

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży Kon-Teksty jest tego najlepszym dowodem. Co dwa lata w Poznaniu pokazywane są przedstawienia oparte na tekstach współczesnych, a jeśli znajdzie się coś z klasyki, to ma to charakter reinterpretacji. Takim przykładem jest "Janosik" z warszawskiego Teatru Lalka, którego już widziałem i jak wieść gminna niesie - "Calineczka" z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu.

Na Kon-Tekstach pojawią się przedstawienia głośne, często już nagradzane na innych konkursach. Ale nie może być inaczej , bo w wyścigu o nagrody rywalizują najlepsi. W Poznaniu zobaczymy te przedstawienia w kontekście innych sztuk współczesnych, w nowym oświetleniu. I właśnie na tym polega wartość tego festiwalu. Tu współczesność przygląda się sobie nawzajem, rewiduje i dopełnia. Na tym festiwalu ważna jest nie tylko metryka powstania tekstu, ale także forma bardzo mocno zależna od rozwoju techniki i technologii.

Festiwal ma charakter konkursu. Uczestnicy walczyć więc będą o nagrody i to w konkurencji międzynarodowej. Zwykle organizatorzy zapraszali teatry z państw ościennych, tym razem pojawią się również goście z Kanady, którzy pokażą spektakl zatytułowany "Cyrk Orfelin".

Stefan Drajewski
Polska Głos Wielkopolski
14 listopada 2011

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia