Dramaty Elfriede Jelinek

"Babel" i "Podróż zimowa" zostaną wydane w Warszawie 23 kwietnia

Artystka przesady, mistrzyni cytatu i komentarza permanentnie cytująca "pismo" mitologizujących dyskursów. Autorka wstępu do książki, Monika Szczepaniak, nazwała ją autorką "zajętą znikaniem" Jej sztuki to kompleksowe tekstury przesycone "obcymi" głosami, kolaże cytatów, muzyczne korowody językowe. O swoich związkach z teatrem napisała: "Moje niewykształcone ja, które właśnie się kształtuje, szykuje przedstawienie, często pozwalam je pokazywać w teatrze".

Mimo że oba tytuły można wystawiać w teatrach, mają one charakter płaszczyzn tekstowych i czyta je się jak niezwykle gęstą znaczeniowo i emocjonalnie prozę, która działa jak narkotyk.

Wydanie tej pozycji jest zsynchronizowane z prapremierą "Podróży zimowej" (prapremiera w Teatrze Powszechnym w Łodzi - 23 marca 2013, premiera w Teatrze Polskim w Bydgoszczy w ramach koprodukcji - 23 kwietnia 2013, reż. Maja Kleczewska) oraz konferencją "Dom Jelinek", organizowaną w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (23-24 kwietnia 2013).

Z monologów "Babel" przebija pesymistyczne przekonanie, że pozostaniemy maksymalnie poinformowaną telespołecznością podglądaczy bez możliwości politycznego oddziaływania na rzeczywistość.

"Podróż zimowa" to refleksyjny tekst inspirowany cyklem wierszy Wilhelma Müllera, do których muzykę skomponował Franz Schubert. Ten bezkompromisowy traktat rozliczeniowy: o przemijaniu, o bezpowrotności minionego, o wędrówce ku śmierci jest bardzo osobisty, choć u Jelinek to, co osobiste, zawsze jest polityczne i przeplata się z elementami dyskursu publicznego o historii i społeczeństwie.

***

Książka zawiera:

1. Wstęp Moniki Szczepaniak "Dramaturgia znikania"

2. Teksty Elfriede Jelinek w przekładach Karoliny Bikont:

- Babel

- Podróż zimowa

3. Wywiad Łukasza Chotkowskiego z Jelinek Można się udusić od tej niewinności.

4. Zdjęcia z polskich premier obu tekstów

isbn: 978-83-60699-19-5

okładka półtwarda

nakład: 500 egzemplarzy

cena: 30,- pln

***

Książki można już zamawiać drogą elektroniczną

Agencja Dramatu i Teatru, 02-390 Warszawa, ul. Grójecka 186/124

tel.: 22/822 11 99, fax: 22 783 49 65, agencja@adit.art.pl, www.adit.art.pl

(-)
Materiał Organizatora
18 kwietnia 2013
Portrety
Elfriede Jelinek

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia