Drastyczna rewizja priorytetów

"Ostatni gasi światło" - reż. Norbert Rakowski - Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu

22 września 2017 r. w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbędzie się premiera pierwszej międzynarodowej koprodukcji w tym sezonie. W spektaklu zobaczyć będzie można nie tylko aktorów naszego Teatru, ale i gwiazdy czeskiej sceny. „Ostatni gasi światło" autorstwa Vojtěcha Štěpánka to produkcja niepozbawiona humoru, ale i głębokiej refleksji.

Jaką podejmiemy decyzję, gdy w życiowej grze los powie nam „sprawdzam"? Bohaterowie spektaklu „Ostatni gasi światło" w decydującej rozgrywce zostają zmuszeni do drastycznego zrewidowanie priorytetów, którymi dotychczas kierowali się w życiu. Czy są gotowi, by choć na chwilę porzucić pozory wyobrażonego szczęścia i stawić czoła swoim prawdziwym uczuciom? Postawić siebie i swoje prawdziwe pragnienia w centrum walki o spełnienie? Tym samym, czy potrafią porzucić zastany porządek, podjąć ryzyko i rozpocząć nowe, być może bardziej udane życie?

Spektakl Vojtěcha Štěpánka i Norberta Rakowskiego stawia w granicznych sytuacjach nie tylko głównych bohaterów sztuki, ale i każdego, kto zdecyduje się na bierne obserwowanie ich zmagań z codziennością. Twórcy badają gotowość każdego z nas do wzięcia odpowiedzialności za obecność w życiu drugiego człowieka, niezależnie od faktu czy pojawiamy się w nim tylko na chwilę, czy postanowimy odegrać większą rolę. Wszystko to na pograniczu kultur, języków i często sprzecznych definicji szczęścia.

„Ostatni gasi światło" to polsko-czeska koprodukcja grana przez aktorów z dwóch krajów w aż trzech językach: po polsku, czesku i w języku migowym.

Warto wspomnieć, że światowa prapremiera, która odbyła się w Klicperovo Divadlo w Hradec Králové, zapewniła nam zaproszenie na XVII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez granic w Cieszynie.

(-)
Materiał Teatru
13 września 2017
Portrety
Norbert Rakowski

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia