Dreszcze w operze

"Umarłe miasto" - reż. Mariusz Treliński - Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie

"Umarłe miasto" to nowa premiera w reżyserii Mariusza Trelińskiego. 10 czerwca 2017 r. na scenie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej wybrzmiały mroczne nuty Ericha Wolfganga Korngolda napisane niemal sto lat temu.

W umarłym mieście, Brugii, stoi dom, w którym czas się zatrzymał po śmierci Marie. Jej mąż Paul wciąż żyje przeszłością. Kiedy w jego życiu zjawia się tancerka Marietta, Paul szuka w niej obrazu zmarłej żony i jest bliski pomieszania zmysłów. Pojawiają się miłosne halucynacje i pachnie zbrodnią. Fabuła rodem z kina grozy pasuje idealnie do stylistyki Trelińskiego, który przyznaje się do inspiracji "Zawrotem głowy" i "Psychozą" Hitchcocka. Jest na scenie wiele elementów filmowego świata, bliskiego także Korngoldowi, który już po napisaniu "Die tote Stadt", które pozostało jego najsłynniejszym dziełem, komponował muzykę do hollywoodzkich filmów.

W spektaklu możemy usłyszeć znakomite polskie głosy, m.in. Michała Partyki i Jacka Laszczkowskiego, który śpiewa partię Paula. Partyka stworzył silną i intrygującą postać, grając Franza, przyjaciela Paula, który próbuje go wydobyć z lawiny szaleństwa, choć w pewnym momencie sam napędza jej bieg. Świetna aktorsko jest też Marlis Petersen (Marie/ Marietta). Zresztą zasadą jest, że w spektaklach Mariusza Trelińskiego śpiewacy muszą być także znakomitymi aktorami.

"Umarłe miasto" ciekawie wpisuje się w linię operowych premier sezonu Teatru Wielkiego, którą tworzą: "Goplana" Władysława Żeleńskiego (zdobywczyni International Opera Awards, operowego Oscara), "Czarodziejski flet" Mozarta i "Turek we Włoszech" Rossiniego. Z inscenizacją Janusza Wiśniewskiego opartą na "Balladynie" łączą realizację Trelińskiego mroczna historia rodzinna opowiedziana w stylu noir i znakomicie stopniowane napięcie. To dobra propozycja na zakończenie sezonu, bo wbrew pozorom "Umarłe miasto" tętni życiem i pragnieniem miłości.

Kamila Łapicka
wSieci
29 czerwca 2017

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...