Droga ku dojrzewaniu

"Pocztówka z Meksyku" - reż. Ewa Piotrowska - Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum"

Najnowsza propozycja Teatru Ateneum - polska prapremiera sztuki meksykańskiej autorki, Berty Hiriart (znanej m.in. z wielu tekstów dla dzieci, napisanych równocześnie z myślą o teatrze lalek) - to próba zapoznania młodych widzów z mało znaną, niezwykle barwną i bogatą egzotyczną kulturą oraz jej wspaniałą mitologią

Bohaterka „Pocztówki z Meksyku”, mała dziewczynka o imieniu Tina, wraz z całą rodziną przenosi się za chlebem z ubogiej meksykańskiej wioski do Chicago. To jest jej droga ku dojrzewaniu; Tina, sięgając do własnych korzeni poprzez kontakt z przodkami, z tymi, którzy odeszli, przechodzi rodzaj inicjacji, odkrywa swoją tożsamość.

Spektakl zrealizowany w prawdziwie meksykańskim klimacie, niezwykle kolorowy w swym plastycznym wymiarze, rozgrywa się na wielu płaszczyznach, niosąc niejedno aktualne przesłanie, dotyczące m.in. tolerancji, rodziny, poczucia tożsamości, tradycji...

Reżyser, Ewa Piotrowska spędziła kilka miesięcy na stypendium w Meksyku. Nasza inscenizacja jest efektem jej poszukiwań literackich i teatralnych oraz współpracy z mieszkającą w tym kraju scenografką, Edytą Rzewuską.

Tekst przełożył Piotr Zieliński, muzykę skomponował Wojciech Błażejczyk, a rolę Tiny kreuje Krystyna Nowińska.

Swoją obecność na premierze, która odbędzie się w sobotę, 13 marca 2010 r. o godz. 16.00 na Scenie Ateneum, zapowiedziała sama autorka, która przyjedzie na nią specjalnie z Meksyku oraz attaché kulturalny Ambasady Meksyku, pani Monica Velarde.

Warto dodać, że w tym roku Meksyk obchodzi dwie ważne rocznice: 200-lecie niepodległości i 100-lecie rewolucji.

Renata Chudecka
Materiały Teatru
13 marca 2010

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...