Drugi dyplom

"Achilles i panny" - reż: Henryk Adamek - Studium Aktorskie w Katowicach

Teatr Śląski zaprasza na premierowe spotkanie ze sztuką Artura Maryi Swinarskiego "Achilles i panny" - pracę dyplomową III roku Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskiem im. St. Wyspiańskiego w Katowicach z udziałem aktorów teatru

Sztuka ta, często grywana w Polsce w latach 60\', wystawiona została na deskach Teatru Śląskiego po raz pierwszy w roku 1974 w reżyserii Ignacego Gogolewskiego. Co ciekawe, niektórzy z aktorów biorących wówczas udział w realizacji spektaklu, zagrają i teraz, 17 czerwca – podkreślił reżyser przedstawienia dyplomowego, Henryk Adamek. Artysta zdecydował się na wprowadzenie współczesnego entourage\'u. Zależało mi na zachowaniu konkretnej estetyki, na zachowaniu charakteru próby – stwierdza i dodaje – starałem się z tekstu literackiego zostawić samą esencję, wyzbyć się pewnego przegadania, jakim cechuje się ten dramat.  

Czego możemy się spodziewać? Przygotowania do spektaklu wymagały nie tylko dyscypliny aktorskiej, ale także – z uwagi na dyplomowy charakter przedstawienia – ćwiczeń warsztatowych. Zdaniem reżysera aktorzy-studenci podołali zadaniu. W jego opinii założona prostota wyrazu sprawdziła się doskonale. Widać, że ci młodzi aktorzy już zaczynają się bawić, cieszyć teatrem, to świetnie rokuje na przyszłość – dodaje.

Anna Gębala
Dziennik Teatralny Katowice
17 czerwca 2011

Książka tygodnia

Złoty garnek i inne opowiadania
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann

Trailer tygodnia