Drugi dyplom

"Achilles i panny" - reż: Henryk Adamek - Studium Aktorskie w Katowicach

Teatr Śląski zaprasza na premierowe spotkanie ze sztuką Artura Maryi Swinarskiego "Achilles i panny" - pracę dyplomową III roku Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskiem im. St. Wyspiańskiego w Katowicach z udziałem aktorów teatru

Sztuka ta, często grywana w Polsce w latach 60\', wystawiona została na deskach Teatru Śląskiego po raz pierwszy w roku 1974 w reżyserii Ignacego Gogolewskiego. Co ciekawe, niektórzy z aktorów biorących wówczas udział w realizacji spektaklu, zagrają i teraz, 17 czerwca – podkreślił reżyser przedstawienia dyplomowego, Henryk Adamek. Artysta zdecydował się na wprowadzenie współczesnego entourage\'u. Zależało mi na zachowaniu konkretnej estetyki, na zachowaniu charakteru próby – stwierdza i dodaje – starałem się z tekstu literackiego zostawić samą esencję, wyzbyć się pewnego przegadania, jakim cechuje się ten dramat.  

Czego możemy się spodziewać? Przygotowania do spektaklu wymagały nie tylko dyscypliny aktorskiej, ale także – z uwagi na dyplomowy charakter przedstawienia – ćwiczeń warsztatowych. Zdaniem reżysera aktorzy-studenci podołali zadaniu. W jego opinii założona prostota wyrazu sprawdziła się doskonale. Widać, że ci młodzi aktorzy już zaczynają się bawić, cieszyć teatrem, to świetnie rokuje na przyszłość – dodaje.

Anna Gębala
Dziennik Teatralny Katowice
17 czerwca 2011

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...