Duchy na parkowej scenie

"Przyjazne dusze" - reż: Paweł Okoński - Teatr Komedia w Warszawie

Amfiteatr w parku Sowińskiego na Woli co rusz zapewnia okolicznym mieszkańcom atrakcje kulturalne: muzyczne, kabaretowe i teatralne.

Tym razem pojawi się tutaj Teatr Kwadrat z komedią Pam Valentine „Przyjazne dusze” w reżyserii Marcina Sławińskiego. To okazja do obejrzenia znakomitego Jana Kobuszewskiego w roli Anioła Stróża.

Para młodych ludzi, Mary i Simon, wynajmuje uroczy dom pod Londynem, który ma jeden niewielki mankament. Nawiedzają go Jack i Susie, czyli para byłych – tragicznie zmarłych – właścicieli. Początkowo nieufnie nastawione do nowych właścicieli duchy zaczynają zmieniać swój stosunek do nich. W młodym pisarzu powieści kryminalnych i jego żonie dostrzegają odbicie samych siebie sprzed lat. Postanawiają więc przy pomocy Anioła Stróża ulżyć im w codziennych kłopotach. Susie staje się świadkiem narodzin dziecka Mary. Z kolei Jack, za życia uznany autor kryminałów, stara się podrzucać swojemu następcy kolejne pomysły na powieści.

Jak mówią twórcy przedstawienia, „Przyjazne dusze” to komedia romantyczna, która pozwala widzom przenieść się na dwie godziny w świat życzliwości. Ale też skłania do zastanowienia nad własnym życiem, straconymi szansami i niezrealizowanymi marzeniami. Jack i Susie dzięki młodej parze mają szansę dostrzec, co tak naprawdę było w ich życiu ważne. Dzięki „Przyjaznym duszom” taką szansę dostają też widzowie.

„Przyjazne dusze”, komedia Pam Valentine, reż. Marcin Sławiński, wyk. Lucyna Malec, Grzegorz Wons, Teatr Kwadrat, park Sowińskiego, ul. Elekcyjna 17, wstęp wolny, poniedziałek, 7 września, godz, 20

Agnieszka Rataj
Zycie Warszawy
4 września 2009

Książka tygodnia

Teatr plastycznej metafory. Scenografie Jadwigi Mydlarskiej-Kowal
Muzeum Śląskie
Redakcja: Sylwia Ryś, Elżbieta Spadzińska-Żak

Trailer tygodnia