Duet od lat 16.

12. Wakacyjny Przegląd Przedstawień w Chorzowie

30 lipca 2010 r. w Teatrze Rozrywki w Chorzowie startuje 12. Wakacyjny Przegląd Przedstawień. W tym roku publiczność będzie miała możliwość zobaczenia czterech spektakli autorstwa reżyserki Moniki Strzępki oraz dramaturga Pawła Demirskiego. Ten wyjątkowy duet działa przede wszystkim na deskach Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu

Strzępka i Demirski tworzą widowiska niepokorne, podważające zakorzenione stereotypy, pełne aluzji politycznych i kulturowych. Każde przedstawienie staje się wydarzeniem, obok którego trudno przejść obojętnie. To teatr w pełni nowoczesny, a jednocześnie prowokacyjny. Autorzy brutalnie zmuszają widza do refleksji nad sobą i współczesnym światem, operując charakterystyczną stylistyką oraz środkami artystycznymi.

Na pierwszy ogień – „Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej”, najnowszy spektakl Strzępki i Demirskiego. Jak twierdzą autorzy, jest to sceniczna dyskusja nad stanem polskiej kultury, gustami twórców oraz widzów, a wszystko na wyrazistym tle społecznym i politycznym. Niebagatelną rolę odgrywają mity funkcjonujące wśród publiczności.

W sobotę będzie można zobaczyć „Diament to węgiel, który wziął się do roboty”, kolejne niekonwencjonalne dzieło wplątane w dialog z twórczością Antona Czechowa. Widzowie będą mieli szansę podziwiać wybitnego naukowca oraz usłyszeć serię wykładów o hodowli diamentów – ale czy aby na pewno? Strzępka oraz Demirski kolejny raz pastwią się nad mentalnością Polaków, zestawiając ze sobą scenki groteskowe i sensacyjne, komiczne oraz gorzkie. Bawią, a jednocześnie przestrzegają przed biernością, fatalizmem.

Do kolejnego rachunku sumienia zachęci bulwarówka polityczna „Był sobie Polak Polak Polak i diabeł”, w której duet Strzępka-Demirski stara się udowodnić, że mają w głębokiej pogardzie sztukę wysoką (cokolwiek ona oznacza). Kategorycznie zrywają z wszelką poprawnością: językową, obyczajową, artystyczną. Przecież bulwarówka nie jest gatunkiem elegancji, wyrafinowanego smaku. Ma pokazywać w krzywym zwierciadle wszystko to, co artyści pozostawiają za zamkniętymi drzwiami w świątyni sztuki, nie wyłączając wulgarności ludzi i brzydoty dnia codziennego.

12. Wakacyjny Przegląd Przedstawień zwieńczy „Niech żyje wojna!!!”, spektakl inspirowany powieścią oraz kultowym serialem z czasów PRL-u „Czterej pancerni i pies”. Będzie oczywiście obrazoburstwo w ilościach niekontrolowanych, odkłamywanie zaciemnionej historii oraz poszukiwanie własnej definicji wojny.
Przedstawienia Strzępki oraz Demirskiego budzą kontrowersje, dzielą miłośników teatrów. A jednocześnie tworzą nowy rozdział w historii teatralnych wojen nowego ze starym. Być może formuła spektakli będzie dla niektórych trudna do przełknięcia. Jednak warto zobaczyć, co w polskim teatrze piszczy, dokąd tak naprawdę zmierza.

XII Wakacyjny Przegląd Przedstawień, Monika Strzępka i Paweł Demirski - duet dozwolony od lat 16

30 lipca 2010 godz. 17.30
„Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej”
31 lipca 2010 godz. 17.00 i 19.30
„Diamenty to węgiel, który wziął się do roboty”
1 sierpnia godz. 17.00 i 20.00
„Był sobie Polak Polak Polak i diabeł”
2 sierpnia godz. 20.00
„Niech żyje wojna!!!”

Monika Wycykał
Dziennik Teatralny Katowice
30 lipca 2010

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia