Duet od lat 16.

12. Wakacyjny Przegląd Przedstawień w Chorzowie

30 lipca 2010 r. w Teatrze Rozrywki w Chorzowie startuje 12. Wakacyjny Przegląd Przedstawień. W tym roku publiczność będzie miała możliwość zobaczenia czterech spektakli autorstwa reżyserki Moniki Strzępki oraz dramaturga Pawła Demirskiego. Ten wyjątkowy duet działa przede wszystkim na deskach Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu

Strzępka i Demirski tworzą widowiska niepokorne, podważające zakorzenione stereotypy, pełne aluzji politycznych i kulturowych. Każde przedstawienie staje się wydarzeniem, obok którego trudno przejść obojętnie. To teatr w pełni nowoczesny, a jednocześnie prowokacyjny. Autorzy brutalnie zmuszają widza do refleksji nad sobą i współczesnym światem, operując charakterystyczną stylistyką oraz środkami artystycznymi.

Na pierwszy ogień – „Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej”, najnowszy spektakl Strzępki i Demirskiego. Jak twierdzą autorzy, jest to sceniczna dyskusja nad stanem polskiej kultury, gustami twórców oraz widzów, a wszystko na wyrazistym tle społecznym i politycznym. Niebagatelną rolę odgrywają mity funkcjonujące wśród publiczności.

W sobotę będzie można zobaczyć „Diament to węgiel, który wziął się do roboty”, kolejne niekonwencjonalne dzieło wplątane w dialog z twórczością Antona Czechowa. Widzowie będą mieli szansę podziwiać wybitnego naukowca oraz usłyszeć serię wykładów o hodowli diamentów – ale czy aby na pewno? Strzępka oraz Demirski kolejny raz pastwią się nad mentalnością Polaków, zestawiając ze sobą scenki groteskowe i sensacyjne, komiczne oraz gorzkie. Bawią, a jednocześnie przestrzegają przed biernością, fatalizmem.

Do kolejnego rachunku sumienia zachęci bulwarówka polityczna „Był sobie Polak Polak Polak i diabeł”, w której duet Strzępka-Demirski stara się udowodnić, że mają w głębokiej pogardzie sztukę wysoką (cokolwiek ona oznacza). Kategorycznie zrywają z wszelką poprawnością: językową, obyczajową, artystyczną. Przecież bulwarówka nie jest gatunkiem elegancji, wyrafinowanego smaku. Ma pokazywać w krzywym zwierciadle wszystko to, co artyści pozostawiają za zamkniętymi drzwiami w świątyni sztuki, nie wyłączając wulgarności ludzi i brzydoty dnia codziennego.

12. Wakacyjny Przegląd Przedstawień zwieńczy „Niech żyje wojna!!!”, spektakl inspirowany powieścią oraz kultowym serialem z czasów PRL-u „Czterej pancerni i pies”. Będzie oczywiście obrazoburstwo w ilościach niekontrolowanych, odkłamywanie zaciemnionej historii oraz poszukiwanie własnej definicji wojny.
Przedstawienia Strzępki oraz Demirskiego budzą kontrowersje, dzielą miłośników teatrów. A jednocześnie tworzą nowy rozdział w historii teatralnych wojen nowego ze starym. Być może formuła spektakli będzie dla niektórych trudna do przełknięcia. Jednak warto zobaczyć, co w polskim teatrze piszczy, dokąd tak naprawdę zmierza.

XII Wakacyjny Przegląd Przedstawień, Monika Strzępka i Paweł Demirski - duet dozwolony od lat 16

30 lipca 2010 godz. 17.30
„Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej”
31 lipca 2010 godz. 17.00 i 19.30
„Diamenty to węgiel, który wziął się do roboty”
1 sierpnia godz. 17.00 i 20.00
„Był sobie Polak Polak Polak i diabeł”
2 sierpnia godz. 20.00
„Niech żyje wojna!!!”

Monika Wycykał
Dziennik Teatralny Katowice
30 lipca 2010

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki