Dużo humoru na otwarcie festiwalu

Palę Rosję! - reż.J.Głomb - Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

"Palę Rosję!" - premierowy spektakl legnickiego Teatru Modrzejewskiej w reżyserii Jacka Głomba otworzył w czwartek drugą edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Miasto".

I tak, jak to w teatrze Głomba bywa, najnowszy spektakl przyniósł olbrzymią dawkę humoru i zabawy skłaniającej do refleksji, w tym przypadku nad różnicami między Polakami i Rosjanami. Akcja przedstawienia rozgrywa się równocześnie w 1849 roku, w którym poznajemy historię polskich zesłańców przygotowujących powstanie, i współcześnie, gdy na Syberię przybywają polscy turyści. Mentalność, podejście do historii mamy zupełnie inne, ale reżyser podkreśla, że mimo trudnej przeszłości porozumienie między narodami jest możliwe. I zanim Polacy i Rosjanie napiją się symbolicznej wódki, wykpi stereotypy pielęgnowane po obu stronach granicy.

Festiwal "Miasto" potrwa w Legnicy do niedzieli. Spektakle grane są w miejskich przestrzeniach - salach, magazynach, dawnej winiarni.

W sobotę zobaczymy "Requiem: halucynacja" - spektakl hiszpańskiej The Circol Malda Company na podstawie powieści Antonia Tabucchiego "Requiem". To oniryczna opowieść o spotkaniu ze śmiercią. Tureccy artyści z teatru Hayal Sahnesi zaprezentują spektakl teatru tańca. "Kochająca Hürrem". Taneczny spektakl pokażą także artyści z łotewskiego teatru United Intimacy. "Męska sprawa" to rzecz, w której taniec staje się narzędziem dyskusji o homofobii, nacjonalizmie i rasizmie. Węgrzy z Artus Studio pokażą przedstawienie "Kogut.Kogut.Kogut" łączące taniec, ruch i sztuki plastyczne inspirowane dziełem japońskiego malarza Hokusai. Czeski teatr SKUTR zaś przedstawi muzyczny spektakl "Wojskowy Dom Kultury".

Imprezę zakończy niedzielny koncert, w czasie którego usłyszymy muzykę ze spektakli Teatru Modrzejewskiej w nowych aranżacjach Łukasza Matuszyka.

red
Gazeta Wyborcza Wrocław
19 września 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia