Dwa nurty

"Sababa", "We Bleed The Same Color" - chor. M. Mielech, Z. Jakubiec - DanceLab w Poznaniu

"Sababa" oraz "We bleed the same color". Spektakle stworzone przez DanceLab, zespół założony przez Małgorzatę Mielech i Zofię Jakubiec, związane przez ostatnie lata z Polskim Teatrem Tańca. Pierwszy spektakl jest autorską, choreografią DanceLab, drugi spektakl został stworzony przez Shi Pratt – pochodzącą z Izraela –kolebki tańca współczesnego.

 Organizatorem wydarzenia, jest Fundacja Raya Wilsona, instytucja podejmująca działania z zakresu dwóch nurtów spotykających się z ogromnym zapotrzebowaniem ze strony społeczeństwa. Pierwszy z nich, to street working ukierunkowany na środowisko osób wykluczonych społecznie. Drugi polega na wspieraniu młodych artystów na drodze do profesjonalnej realizacji celów twórczych.

Premiera spektakli "Sababa" oraz "We bleed the same Color" odbędzie się 7 i 8 czerwca 2013, w Teatrze Polskim w Poznaniu. O godzinie 19:30, przed Teatrem rozpocznie się występ DJ An On Bast i Pawła Matyasika. Następnie goście zostaną zaproszeni do sali głównej Teatru, gdzie rozpocznie się premiera spektaklu „Sababa". Po jego zakończeniu na scenie pojawi się Maja Koman, która zaprezentuje krótki recital. Po jej występie rozpocznie się drugi spektakl, „We Bleed the Same Color".

Premiera będzie niezwykłym wydarzeniem interdyscyplinarnym łączącym sztukę tańca z różnymi rodzajami muzyki. Na scenie, oprócz DanceLab pojawi się również znana poznańska artystka, Maja Koman, a podczas wieczoru będzie można usłyszeć Dj An On Bast oraz obejrzeć solo Pawła Matyasika, wybitnego tancerza i choreografa, związanego w przeszłości z Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu. Na widowni będziemy gościć ok 200 widzów podczas każdego z premierowych spektakli.

Motywem przewodnim spektaklu jest „sababa", słowo pochodzące z języka hebrajskiego, oznaczające stan zadowolenia, satysfakcji i dobrego samopoczucia oraz lekkość, dystans i otwartość. Choreografia oparta jest w znacznym stopniu na kontrastach pomiędzy wybuchami skumulowanej energii, a harmonią w ruchu. Fascynując się fizycznym odzwierciedleniem wyobrażeń i tym, w jaki sposób fantazja determinuje ruch, autorki starają się nawiązać dialog z widzem. Zapraszają go w krainę wyobrażeń i obrazów często abstrakcyjnych, lecz silnie oddziaływujących na emocje.

Choreografia: Małgorzata Mielech & Zofia Jakubiec
Tańczą: Małgorzata Mielech & Zofia Jakubiec
Kostiumy, oświetlenie: DanceLab
Muzyka: Collage
Czas trwania: 25 minut

We Bleed The Same Color

Spektakl bada podobieństwa oraz różnice w rozumieniu i doświadczaniu osobistych przeżyć w relacji z drugim człowiekiem-jaki wpływ na to ma otaczająca go rzeczywistość, doznawane emocje oraz ukryte znaczenie nabywanych doświadczeń . Ludzki mózg interpretując zmysły i emocje, kształtuje sposób, w jaki postrzegamy rzeczywistość.

Jednym z fenomenów, które tworzą nasze doświadczenia są neurony lustrzane. Ze względu na swoje położenie, komórki te odgrywają istotną rolę w budowaniu relacji międzyludzkich, znajdują się w części mózgu odpowiedzialnej za kontrolowanie emocji. Aktywują się, gdy obserwując drugą osobę machinalnie naśladujemy motorykę jej ruchu. Komórki lustrzane korespondują z bliskością i intymnością pomiędzy jednostkami.

W spektaklu poszukujemy możliwości wzbudzania oraz burzenia więzi , a także intymności z drugim człowiekiem , uwypuklając skuteczną drogę do nawiązania wzajemnej relacji.

Choreografia: Shi Pratt
Tańczą : Małgorzata Mielech & Zofia Jakubiec
Kostiumy: DanceLab
Oświetlenie: Shi Pratt
Muzyka: Collage
Czas trwania: 30 minut

(-)
Materialy Teatru
3 czerwca 2013
Teatry
DanceLab

Książka tygodnia

Amantka z pieprzem
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Grażyna Barszczewska, Grzegorz Ćwiertniewicz

Trailer tygodnia