Dwóch autorów – cztery teksty – jedna opowieść

"Ziemia Niczyja / Niemands Land" - reż. Frank Heuel - Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

Mazury. Przez wiele lat po wojnie ich nowi, polscy mieszkańcy nie naprawiali niczego w swych nowych domach, wciąż obawiając się, że dawni właściciele powrócą, by upomnieć się o swoje... Miejsce, gdzie się znaleźli i z wolna zapuszczali korzenie było dla nich ZIEMIĄ NICZYJĄ, przez którą Historia przetoczyła się z okrutnym chichotem.

Taka ZIEMIA NICZYJA rozpościera się wciąż między Polakami i Niemcami, mimo upływu czasu, mimo integracji Europy, mimo wszelkich wysiłków. ZIEMIA NICZYJA nierozliczonych krzywd, nieukaranych win, zapomnianych ludzkich losów – rodzinnych opowieści, które jak drzazgi tkwią w świadomości kolejnych pokoleń.

Spektakl Teatru Powszechnego i niemieckiego Fringe Ensemble podejmuje ten kontrowersyjny temat z punktu widzenia młodego pokolenia Polaków i Niemców: z odwagą, która zaskoczy niejednego widza, ale właśnie przez to przyczyni się do przełamywania tabu ZIEMI NICZYJEJ po obu stronach granicy. Jak głośne ostatnio filmy – Róża czy Pokłosie – spektakl nie ma sobie nic z dydaktyki czy uproszczonego rozliczania historycznych win. Zaskakując atrakcyjną, nowoczesną teatralną formą ZIEMIA NICZYJA ukazuje, jak współczesny teatr może – i powinien – zabierać głos w najważniejszych sprawach współczesności.

Spektakl opiera się na czterech tekstach - dwóch napisanych przez niemieckiego dramatopisarza Lothara Kittstein'a i dwóch autorstwa Julii Holewińskiej, cieszącej się uznaniem młodej polskiej dramatopisarki.

Przypominamy o próbie medialnej do spektaklu Ziemia niczyja / Niemands Land (Lothar Kittstein, Julia Holewińska) w reżyserii Franka Heuela. Zapraszamy 22 stycznia, wtorek, o godz. 13.00 (Scena Mała).

(-)
Materiał Teatru
19 stycznia 2013

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia