Dwoje małżonków udręczonych wspólnym życiem

"Udręka życia" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie

Najnowsza premiera Teatr Polskiego "Udręka życia" to popis znakomitej gry aktorskiej.

Nic dziwnego, do "Udręki życia" Hanocha Levina w reżyserii Adama Opatowicza zostali zaproszeni doskonali aktorzy - Jacek Polaczek, Elżbieta Donimirska i Jacek Piotrowski.

Na scenie widzimy małżeńskie łoże i dwoje małżonków z długoletnim stażem w piżamach i szlafrokach. Niezbyt urodziwi, rozchełstani, nieuczesani, całkowicie naturalni w swoim wyglądzie.

W sypialni rozgrywa się ich dramat. On chce odejść, bo nie potrafi dłużej znieść małżonki, której już nie kocha, która go drażni, brzydzi i denerwuje, co daje jej w sposób dość nieprzyjemny odczuć. Ona dzielnie to znosi, chociaż wypomina mu różne rzeczy, które zrobił w ciągu ich długoletniego pożycia.

On próbuje odejść, ale nie potrafi, mimo spakowanej walizki. Wydaje mu się, że bez żony byłby szczęśliwszy, wolny, przeżywałby namiętne romanse. Ona go wyśmiewa i uświadamia mu jego niemoc i bezsensowność jego marzeń.

Nagle w ich domu pojawia się znajomy (Jacek Piotrowski) . Samotny i zdziwaczały w swoim dziwnym monologu daje tej parze do zrozumienia jacy powinni być szczęśliwi, że siebie mają.

Oni zastanawiają się nad tym czy bardziej nieszczęśliwi są razem czy bez siebie.

Oszczędna scenografia i widownia ustawiona na scenie wokół łóżka pozwala nam z bliska obserwować ten dramat. Jakbyśmy podglądali dwójkę ludzi z sąsiedztwa w ich sypialni.

Jacek Polaczek i Elżbieta Donimirska grają tak, że im wierzymy, czujemy ten ich dramat i trochę im współczujemy, a trochę szukamy w sobie ich tragedii i, niestety, odnajdujemy wiele podobieństw.

To kameralne przedstawienie nie jest komedią o kryzysie związku, ale historią, która skłania do refleksji nad naszym życiem, którego nie powinniśmy marnować w bezsensowny sposób.

Małgorzata Klimczak
Głos Szczeciński
29 marca 2013

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...