Dwudniowe warsztaty

Pamięć i materia. Dlaczego warto mieć FRAK ? Historia noszenia i szycia

Jeśli kochasz szyć, Twoją pasją jest krawiectwo oraz rzemiosło artystyczne lub zawodowo zajmujesz się szyciem, nie czekaj - zapisz się na dwudniowe warsztaty skierowane do osób chcących poznać specyfikę pracy w teatralnych pracowniach.

20-21 stycznia 2018

Frak, według popularnych źródeł to po prostu wierzchni ubiór męski, z rękawami długi, wcięty w talii, o połach z przodu wyciętych, z tyłu ogoniasto wydłużonych, z płasko wykładanym kołnierzem pokrytym jedwabiem, zazwyczaj czarny, noszony ze specjalnym pasem i muszką. Kształt jego ustalił się w końcu XVIII w. Frak dotarł do nas z Francji i początkowo był w Polsce kojarzony z zepsuciem obyczajów, libertynizmem, obcością, sztucznością, z pozą, z teatralnością.

Przedmiotem zajęć będą tajemnice konstrukcji fraka, jego historia obyczajowa i teatralna oraz współczesne frakowe wariacje.

Zajęcia poprowadzi Małgorzata Szydłowska z udziałem Stanisławy Baran – kierownika pracowni krawieckiej męskiej Teatru im. J. Słowackiego.

Od godz. 11.00 – 16.00 zapraszamy do Domu Rzemiosł Teatralnych przy ulicy Radziwiłłowskiej 3.

Łączny koszt dwudniowych warsztatów: 100 zł.

28-29 stycznia 2018
„Część i całość."

Zapraszamy serdecznie na warsztaty autorskie Marka Brauna, scenografa i pedagoga ASP w Krakowie. Autora scenografii i kostiumów do kilkudziesięciu przedstawień teatralnych i programów telewizyjnych pt.: „Część i całość."

Przedmiotem warsztatów będzie przestrzeń jako pojęcie i jako bezpośrednie doświadczenie. Wpływ obecności człowieka/aktora na transformację przestrzeni teatralnej, rekompozycję przestrzennych relacji. Kształtowanie przestrzeni sceny za pomocą elementów plastycznych, architektonicznych, świetlnych i dźwiękowych. Teatr jako sztuka sensualna, zanurzona w materii otaczającej rzeczywistości.

Dwudniowe warsztaty w dniach 28 (w godzinach od 11.00 do 16.00) i 29 stycznia ( 15.00-20.00) w Domu Rzemiosł Teatralnych przy ul. Radziwiłłowskiej 3.
Łączny koszt dwudniowych warsztatów: 100 zł .

Zapisy: Biuro Informacji i Rezerwacji Biletów 12 424 45 25; 12 424 45 28 (czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00).

(-)
Materiał Teatru
12 stycznia 2018

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia