Dwudziesta trzecia edycja FM

23. Festiwal Mozartowski w Warszawie

XXIII Festiwal Mozartowski w Warszawie, organizowany przez Warszawską Operę Kameralną, odbędzie się w dniach 20 czerwca - 21 lipca 2013 roku. Tegoroczną edycję otworzy premierowe wykonanie Così fan tutte w reżyserii Marka Weissa, kierownictwo muzyczne - Ruben Silva, scenografia i kostiumy - Hanna Szymczak. Finałowym spektaklem Festiwalu będzie Don Giovanni - widowisko plenerowe z zastosowaniem technik multimedialnych na dziedzińcu Pałacu w Wilanowie. Widowisko w oparciu o inscenizację opery Don Giovanni w Warszawskiej Operze Kameralnej wyreżyseruje Jerzy Lach. Kierownictwo muzyczne - Zbigniew Graca.

Odbywający się już od ponad 20 lat Festiwal Mozartowski jest sztandarowym przedsięwzięciem artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej. Zorganizowany został po raz pierwszy w 1991 roku dla uczczenia 200. rocznicy śmierci wiedeńskiego kompozytora. Jego pomysłodawcami byli założyciel i wieloletni dyrektor WOK Stefan Sutkowski oraz reżyser Ryszard Peryt. Od początku swego istnienia Festiwal był jedynym w Europie, podczas którego przedstawiano – i robił to zespół artystyczny jednego teatru operowego - cały dorobek sceniczny Wolfganga Amadeusza Mozarta. Każdego roku w Warszawie prezentowano wszystkie dzieła sceniczne kompozytora, a także jego dzieła oratoryjne, symfonie, koncerty instrumentalne i utwory kameralne.

XXIII Festiwal Mozartowski odbędzie się po raz pierwszy w zmienionej formule. Nowa koncepcja jest – jak mówi Dyrektor Artystyczny WOK Ruben Silva -  próbą wykreowania wydarzenia szerzej otwartego na potrzeby publiczności. Przedstawione zostaną najpopularniejsze opery geniusza z Salzburga i jak co roku bogata będzie oferta koncertowa.

Partnerzy XXIII Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie
Sponsor: Polska Spółka Cukrowa, Partner strategiczny - Citybord Media. Partnerzy - Audi Polska, Krotoski Cichy, BigFormat, A. Blikle.
Patroni Medialni - TVP Kultura, TVP Warszawa, RMF Classic, Polityka, Empik, Polska Agencja Prasowa.
Festiwal Mozartowski dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Warszawska Opera Kameralna – organizator Festiwalu Mozartowskiego

Warszawska Opera Kameralna jest instytucją muzyczną o ponad 50-letniej historii. Została założona w 1961 roku przez Stefana Sutkowskiego, późniejszego wieloletniego dyrektora naczelnego i artystycznego. Obecnie Dyrektorem Naczelnym Warszawskiej Opery Kameralnej jest Jerzy Lach, a funkcję Dyrektora Artystycznego pełni Ruben Silva.

Repertuar Opery Kameralnej cechuje ogromna różnorodność muzycznych stylów i form prezentowanych dzieł: od średniowiecznych misteriów, poprzez opery wczesnego i późnego baroku, opery klasyczne, XVIII-wieczne pantomimy, opery Rossiniego, Donizettiego, po sceniczne dzieła współczesne, spośród których kilka powstało na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej. Artyści Opery z powodzeniem wykonują również muzykę kameralną, oratoryjną i symfoniczną różnych epok. Od 1986 roku Warszawska Opera Kameralna występuje we  własnym teatrze, mieszczącym się w zabytkowym budynku z 1775 roku, przy al. Solidarności 76b. Siedziba Opery, o kameralnym wnętrzu z doskonałą akustyką, wpisana jest do rejestru zabytków Warszawy.

W skład zespołu artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej wchodzą dyrygenci, soliści, dwie orkiestry – Sinfonietta Warszawskiej Opery Kameralnej i Zespół Instrumentów Dawnych Musicae Antiquae Collegium Varsoviense oraz chór.

Warszawska Opera Kameralna jest instytucją finansowaną ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Jan Bokszczanin
Materiał organizatora
4 czerwca 2013

Książka tygodnia

Kto ukradł jutro?
Wydawnictwo ALBUS
Olga Ptak

Trailer tygodnia