Dwugłos na temat Obcego

1. Festiwal Dramatu we Wrocławiu

Festiwal Dramatu we Wrocławskim Teatrze Współczesnym zakończył się wczoraj [6 grudnia 2016] dwugłosem na temat postaci Obcego w naszej kulturze.

Tekst Artura Pałygi „Wściekłość" [czytanie dramatu, reż. Piotr Ratajczak, Teatr Śląski w Katowicach] to niemal publicystyczny przegląd postaw. Czwórka pracowników podczas przerwy na papierosa rozmawia na temat uchodźców, islamu, dzisiejszej Polski. Dramat inspirowany jest książkami Oriany Fallaci „Wściekłość i duma", „Siła rozumu", „Wywiad z samą sobą. Apokalipsa". Do tej postaci sięgnął także Tomasz Śpiewak w swojej „Apokalipsie" [reż. Michał Borczuch, Nowy Teatr w Warszawie] zestawiając ksenofobiczne wizje upadku Europy Fallaci z postawą reżysera i pisarza Piera Paolo Passoliniego, który widział w mieszaniu się kultur szansę na rozwój i odnowę.

Festiwal Dramatu był ostatnim elementem projektu Wrocławskiego Teatru Współczesnego Strefy Kontaktu 2016 realizowanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Jednak nasze zainteresowanie współczesnym polskim dramatem trwa. Już pod koniec marca 2017 roku rozstrzygnięta zostanie druga edycja konkursu dramaturgicznego. Nagrodzone teksty szybko trafią na scenę. W czerwcu 2017 WTW planuje także drugą edycję festiwalu czytań dramatów wyłonionych w konkursie.

www.strefykontaktu.pl

Tatiana Drzycimska
Materiał organizatora
7 grudnia 2016

Książka tygodnia

Paragon
Wydawnictwo Mamiko
Justyna Nawrocka

Trailer tygodnia