Dwugłos wielkich postaci

"Polacy" - reż. Gabriel Gietzky - Teatr Polski w Warszawie

Do końca maja Telewizja Polska pokaże aż trzy ważne premiery teatralne. 18 maja o godz. 20:25 TVP1 wyemituje „Zaręczyny” w reżyserii Wojciecha Nowaka. Dzień później o godz. 20:30 TVP Kultura pokaże sztukę „Polacy” w reżyserii Gabriela Gietzky’iego, a 24 maja o godz. 22:55 Studio Teatralne Dwójki zaprasza na „Miss HIV” w reżyserii Krzysztofa Czeczota.

„Polacy" to rejestracja przedstawienia opartego na tekstach Gombrowicza i kardynała Stefana Wyszyńskiego, zrealizowanego przez Gabriela Gietzky'iego w warszawskim Teatrze Polskim. Gietzky wraz ze scenarzystą Rafałem Kosewskim zderzają zupełnie odmienne perspektywy myślenia i poglądy, doprowadzając do fikcyjnego spotkania Gombrowicza i Wyszyńskiego – „błazna i kapłana". Spektakl stanowi interesujący dwugłos wielkich postaci XX w., stawiających Polskę i Polaków w centrum swoich rozważań. Premiera teatralna przedstawienia odbyła się 5 marca 2011 r. na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Spektakl jest częścią Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski – inicjatywy wpisującej się w jubileusz 250-lecia Teatru Narodowego i teatru publicznego w Polsce, polegającej na comiesięcznych prezentacjach przedstawień z całej Polski. Przedstawieniu towarzyszyć będzie specjalnie przygotowana oprawa publicystyczna – krótkie wprowadzenie oraz rozmowa Wojciecha Majcherka z Andrzejem Sewerynem, dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie oraz Gabrielem Gietzkym, reżyserem spektaklu.

Premiera: 19 maja o godz. 20:30 w TVP Kultura

(-)
Materiał TVP
15 maja 2015

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...