Dybuk

"Dybuk" - reż. Maja Kleczewska - Teatr Żydowski Warszawa

Premierą "DYBUKA" w reżyserii Mai Kleczewskiej, wedle scenariusza reżyserki i Łukasza Chotkowskiego, Teatr Żydowski zainaugurował swoje 65-lecie. Powrót do klasycznego dramatu żydowskiego w nowatorskiej inscenizacji, wiążącej tragedię zakochanych z tragedią narodu, holocaustem i zagładą warszawskiego getta wpisał się idealnie w historię tego teatru.

Żydowski, który w spektaklu staje się miejscem przecięcia historii i współczesności, oknem na czas miniony i punktem przylgnięcia tego, co było, do tego, co jest i będzie, przegląda się w swojej tradycji, cieniom umarłych i tym, którzy przetrwali, nie wymazując z pamięci przeszłości.

Powstało przenikliwie mądre przedstawienie, ujawniające potencjał artystyczny zespołu Teatru Żydowskiego, potwierdzające głęboki sens misji tego teatru, który otwiera się na nowy język teatru i nowe pokolenia. Wielkie osiągnięcie artystów, osiągnięcie teatru i wzruszające spotkanie pokoleń. Obecność na scenie trzech Lei: Gołdy Tencer i Joanny Przybyłowskiej, które tę rolę grały przez lata, i debiutującej Magdaleny Koleśnik miało w sobie trudną do przecenienia moc, a wniesiony żywioł dystansu i humoru (doskonała rola Henryka Rajzera) chronił spektakl przed martyrologicznym skostnieniem. W niczym to nie umniejszało siły świadectw ofiar holocaustu, przywoływanych bez emocji, czy wieńczącej spektakl przypowieści o kamieniu.

Tomasz Miłkowski
www.aict.art.pl
21 kwietnia 2015

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...