Dygat na deskach teatru

"Pożegnania" - reż.A.Glińska - Teatr Narodowy w Warszawie

Premiera spektaklu odbędzie się 8 września na scenie przy Wierzbowej.

Głównymi bohaterami powstałej tuż po zakończeniu wojny powieści Stanisława Dygata są Paweł - chłopak z dobrego domu i fordanserka Lidka. Ich związek uniemożliwia jednak przynależność do różnych klas społecznych.

Podczas wojny Paweł studiuje w Paryżu i spędza czas w tamtejszych klubach. Ponownie spotyka się z Lidką pod koniec wojny w majątku hrabiny Róży. Zbiera się tam grono wojennych rozbitków, którzy próbują się odnaleźć w nowej rzeczywistości. 

Zdaniem Marcina Hycnara odtwórcy roli Pawła, jego bohater jest młodym, zbuntowanym chłopakiem, którego wiek mocno wpływa na zachowanie. - Kiedy go poznajemy na początku jest przekonany, że świat należy zmieniać i właśnie w jego rękach są wszystkie narzędzia do tego, żeby nie było tak źle jak jest. Ma duże wyczulenie na wszelki fałsz w stosunkach międzyludzkich i próbuje zedrzeć pozory ze wszystkich wokół - mówił Hycnar podczas środowej próby medialnej sztuki. 

Jak podkreślił aktor, w miarę rozwoju akcji życie coraz bardziej doświadcza postać, którą odtwarza. - Przeżywa on pierwsze zauroczenie, później styka się z bohemą paryską, w którą w pewnej mierze wsiąka. Największy i najbardziej bolesny wpływ ma na niego jednak oczywiście zetknięcie z tragedią wojny. W drugiej części naszej historii staje się dlatego zupełnie innym człowiekiem - opowiadał Hycnar. 

Pierwsza część spektaklu rozgrywa się przed wojną, a w drugim akcie widzimy bohaterów już pod jej koniec. - Myślę, że to bardzo współczesna historia - o młodości, miłości, samotności, buncie, o tym, co każdy z nas ma w sobie w jakimś momencie życia i w wyniku różnych zdarzeń to traci. Sądzę, że każdy znajdzie w tej sztuce coś dla siebie, ponieważ porusza ona wiele wciąż aktualnych kwestii - podsumował aktor. 

W spektaklu oprócz Hycnara, występują także m.in. Patrycja Soliman (wcielająca się w postać Lidki), Dominika Kluźniak, Ewa Wiśniewska, Krzysztof Stelmaszyk, Ewa Konstancja Bułhak oraz Dorota Landowska.

(-)
PAP
6 września 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia