Dynamika zmian kanapowych u Szaniawskiego

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

Kanapa Teatralna, która zgromadziła miłośników poezji i muzyki w poniedziałek, 14 października, była jesienna właśnie. To temat szeroki, wszystkim znany, może być banalny do bólu i wręcz przeciwnie - bardzo interesujący. I interesujący był podczas spotkania w foyer Teatru Dramatycznego.

Kanapa Teatralna, przypomnę tym, którzy jeszcze nie byli, odbywa się w każdy drugi poniedziałek miesiąca, już piąty sezon. Wyjątkowo w listopadzie odbędzie się w trzeci poniedziałek, ponieważ drugi to dzień wolny (Święto Niepodległości). Spotykamy się w foyer Teatru Dramatycznego, rozpoczynamy zawsze o 18.00. Wstęp zawsze jest wolny, a program atrakcyjny, podczas niektórych spotkań - wyjątkowo atrakcyjny, kiedy odwiedzają nas gwiazdy literatury i muzyki. A zdarza się to całkiem często.

Tym razem spotkanie zaczęło się od prezentacji tekstu Krzysztofa Kobielca, gospodarza Kanapy, pt. "Jedynie echo". Autor z towarzyszeniem Barbary Ziółkowskiej i Elżbiety Gargały przedstawił fragment prozy poetyckiej, która układa się w pewną dramaturgię. Potem zaprezentował się najmłodszy tego wieczoru gitarzysta, uczeń III klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia Bartosz Surus. Bartek świetnie poradził sobie przed dorosłą publicznością i był gorąco przyjęty.

Członkowie Stowarzyszenia Azymut, które tworzą dorośli harcerze, przygotowali na temat jesieni program złożony z wierszy i piosenek od czasów przedwojennych aż do współczesnych. Była to nader interesująca retrospektywa, uczestnicy wieczoru znali wiele piosenek i śpiewali razem z wykonawcami.

Kolejno swoje utwory prezentowali poeta Roman Gileta, aktor Adam Wolańczyk, Stanisław Białowąs, a także utwory wybrane innych autorów - aktorka Barbara Ziółkowska.

I w ten sposób zebrani naładowali się energią płynącą z dynamiki zmian pór roku, z miłego towarzystwa i spotkania w serdecznej i, co ważne, twórczej atmosferze. Czegóż więcej trzeba.

(-)
Tygodnik Wałbrzyski
1 listopada 2013

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...